Walczysz z plagą ślimaków w ogródku? Ten domowy proszek rozwiąże problemy

Porady
Walczysz z plagą ślimaków w ogródku? Ten domowy proszek rozwiąże problemy
Freepik

Ślimaki spędzają sen z powiek wielu osobom uprawiającym ogród. Potrafią dokonać ogromnych spustoszeń. I chociaż w sklepach są dostępne rozmaite preparaty pozwalające je zwalczać, rosnąca świadomość ekologiczna skłania wiele osób do sięgania po naturalne metody. Dowiedz się, jak zrobić domowy proszek na ślimaki.

Ślimaki nie są mile widzianymi lokatorami zarówno w ogrodach warzywnych, jak i kwiatowych. Odżywiają się liśćmi i korzeniami roślin, przez co prowadzą do ich zamierania. Potrafią zatem zrujnować efekty wielotygodniowej pracy.

Skorupki z jajek, cynamon, fusy z kawy - domowe sposoby na walkę ze ślimakami w ogrodzie

Warto przy tym wiedzieć, że ślimaki ze skorupą nie są tak uciążliwe, jak te bez niej. To właśnie te drugie są odpowiedzialnie za rujnowanie upraw. Zadbane i wypielęgnowane ogrody są dla nich prawdziwym rajem na ziemi. Znajdują w nich zarówno pożywienie, jak i schronienie.

 

Jeśli ślimaki nie rozgościły się na dobre w ogrodzie, można spróbować wyeliminować je za pomocą łagodnych środków. Warto przy tym mieć na uwadze, że nie lubią one sypkiego podłoża. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się obsypanie podłoża wokół roślin trocinami zmieszanymi z popiołem albo skorupkami od jajek. Równie skutecznie podziałają fusy z kawy albo cynamon. Ich zapach działa dodatkowo odstraszająco na ślimaki.

Domowy proszek na ślimaki – skuteczny i tańszy niż gotowe preparaty

Metody odstraszające mogą jednak nie być skuteczne w przypadku nasilonej inwazji ślimaków. Wówczas, aby ratować ogród, konieczne jest sięgnięcie po bardziej radykalne środki.

 

Można w tym celu kupić gotowe preparaty. Warto jednak pamiętać, że większość z nich jest silnie toksyczna, co nie pozostaje obojętne szczególnie w przypadku grządek z warzywami i owocami. Nie bez znaczenia jest także dość wysoka cena tego typu środków.

Jak zrobić domowy proszek na ślimaki? Wystarczą trzy składniki

Tymczasem niezwykle skuteczny proszek na ślimaki można sporządzić w domu. Wystarczy do tego spożywczy kwas fosforowy, woda i żelazne odpady – np. druty czy kształtowniki. Ze składników tych można uzyskać fosforan żelaza, który jest niezwykle skuteczny w walce ze ślimakami w ogrodzie. Jak to zrobić?

 

Pierwszym krokiem jest połączenie kwasu fosforowego i wody w stosunku 1:2, czyli jedną objętość kwasu należy wlać do dwóch objętości wody. Wystarczy przygotować kilkanaście mililitrów takiego roztworu, a następnie za pomocą pędzla pokryć nim metalowe odpady i pozostawić na kilka godzin. Kolejnym krokiem jest umycie ich ciepłą wodą, aby pozbyć się resztek kwasu.

 

Aby przygotować domowy proszek na ślimaki, należy zetrzeć lub zeskrobać warstwę fosforanu żelaza powstałą na powierzchni metalowych elementów. Ważne jest, aby pracę tę wykonać w rękawicach i okularach ochronnych, a proszek zebrać do pojemnika wyłożonego workiem ochronnym. Następnie można przygotować z niego gotowy oprysk - wystarczy 1 gram proszku na 1 litr wody. Dobrym pomysłem może być zanurzenie w takim roztworze sałaty i przygotowanie w ten sposób pułapek na ślimaki.

 

Istnieje mnóstwo metod walki ze ślimakami w ogrodzie. Można je odstraszać, łapać do pułapek albo niwelować za pomocą środków chemicznych. Przy prawdziwej pladze, warto jednak sięgnąć po skuteczny, sprawdzony i, co ważne, niedrogi proszek na ślimaki. Pozwoli się z nimi szybko rozprawić i w ten sposób ocali uprawy przed zniszczeniem.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie