Ranking "najdziwniejszych" europosłów. Są dwa nazwiska z Polski

Świat
Ranking "najdziwniejszych" europosłów. Są dwa nazwiska z Polski
Virginia Mayo / AP
Parlament Europejski

Portal Politico przygotował listę 23 "najdziwniejszych" polityków, którzy zostali wybrani w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Życiorysy niektórych z nich okazały się bowiem zaskakujące. Wśród europosłów znajdzie się m.in. youtuber oraz rzeźniczka. W zestawieniu są też dwa nazwiska z Polski.

Pierwszą sylwetką, którą w rankingu "najdziwniejszych europosłów" opisuje portal Politico jest popularny cypryjski YouTuber Fidias Panayiotou, który został wybrany jako kandydat niezależny. 25-latka obserwuje 2,1 miliona subskrybentów. Jednymi z najpopularniejszych jego filmików są: "Zmusiłem Elona Muska do przytulenia mnie", "Stałem przez cztery dni z rzędu" oraz "Mieszkałem na lotnisku przez 7 dni za darmo". Jego planem na tę kadencję jest założenie własnej partii. 

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ogłoszono nazwiska nowych europosłów [LISTA]

 

Kolejną opisywaną w zestawieniu osobą jest Galato Alexandraki, która przed rozpoczęciem kariery politycznej była rzeźniczką w Tracji. Jest również emerytowaną hodowczynią bydła, która prowadzi sklep mięsny w Aleksandropolis w północnej Grecji. Jednak to nie jej profesja najbardziej przyciągnęła uwagę analityków. W sieci nie ma ani jednego jej zdjęcia, nie udzieliła żadnego wywiadu, a na kampanię nie wydała ani grosza. W swoim okręgu jest tak znana, że zdobyła mandat, lecz nie wiadomo, czy zdecyduje się go przyjąć. 

Ranking "najdziwniejszych europosłów". Uwagę mediów przykuli Polacy

W rankingu pojawiły się również polskie akcenty. Grzegorz Braun, który obejmie mandat europosła z ramienia Konfederacji, wylądował w zestawieniu ze względu na "zamiłowanie do niszczenia akcentów religijnych". Dziennikarze przypomnieli, że polityk zgasił za pomocą gaśnicy w Sejmie świece chanukowe oraz zdewastował choinkę ozdobioną bombkami z flagami UE i Ukrainy. 

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosowali Polacy pod względem wykształcenia?

 

Oprócz niego z Polski na liście znalazł się Daniel Obajtek, który wywalczył sobie miejsce w PE z listy Prawa i Sprawiedliwości. "Politico" zdecydowało się go uwzględnić, ponieważ polityk dwukrotnie nie stawił się na komisji ds. afery wizowej argumentując, że woli skupić się na prowadzeniu kampanii. Portal zauważa, że teraz w Brukseli będzie pracował razem z Michałem Szczerbą, który jest przewodniczącym tej komisji. 

Kto dostał się do PE? Influencer, gwiazda hip-hopu i skazaniec

W rankingu opisano też losy Luisa Péreza z Hiszpanii, który przemawiając do setek tysięcy swoich obserwatorów na YouTube, Instagramie i Facebooku zapowiedział, że chce "zniszczyć system i odbudować go od zera". Skrajnie prawicowy influencer znany jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów na temat przerywania ciąży oraz migrantów. 

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Lewica krytykuje Zielony Ład. Chce "mocniejszej polityki"

 

Do PE wybrano również  Itzo Hazarta - hip-hopowego artystę, który zdobył mandat w Bułgarii dla partii We Continue The Change. Jego utwory zdobyły miliony odsłuchań w Internecie i są puszczane podczas protestów antykorupcyjnych. Teledysk do piosenki "I Have A Guy" przedstawia go podróżującego po Bułgarii, naprawiającego skorumpowane części bułgarskiego systemu państwowego.

 

W rankingu znalazł się też Fredi Beleri, który świętował wybór na europosła z ramienia partii Nowa Demokracja w albańskim więzieniu. Beleri został wybrany na burmistrza albańskiego nadmorskiego miasta Himarë zaledwie kilka dni po tym, jak został aresztowany za kupowanie głosów. W więzieniu spędzi dwa lata.

Agata Sucharska / dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie