Patrioty z Polski wyjadą na Ukrainę? Sekretarz obrony USA zabrał głos

Polska
Patrioty z Polski wyjadą na Ukrainę? Sekretarz obrony USA zabrał głos
Polsat News/PAP/EPA/Virginia Mayo

USA nie planują zmian, co do ochrony nieba systemami Patriot w Polsce - zapowiedział podczas wizyty w siedzibie NATO w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Wcześniej wiceszef polskiego MON Cezary Tomczyk przekazał, że Polska nie zgodziła się na przekazanie swojej baterii.

Wcześniej pojawiły się doniesienia, że prezydent USA Joe Biden zgodził się na wysłanie amerykańskiego systemu, który aktualnie stacjonuje w Polsce, na Ukrainę.

 

Oznacza to, że system, który aktualnie broni i ochrania m.in. logistyczny hub w Rzeszowie, przez który na Ukrainę trafia znaczna część pomocy, znalazłby się na froncie.

Polska nie chce oddać Patriotów. Austin złożył deklarację

Na odniesienia zareagowało polskie MON. "Na miejsce baterii amerykańskiej trafi bateria z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii" - napisał Cezary Tomczyk.

 

"Polskie Patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni" - zadeklarował wiceminister obrony narodowej.

 

ZOBACZ: Polska powiedziała "nie" USA. Patrioty zostaną nad Wisłą

 

Wcześniej do sytuacji odniósł się szef BBN. Jacek Siewiera powiedział w Radiu Zet, że amerykańskie Patrioty, które aktualnie znajdują się w Polsce "zdecydowanie" nie powinny trafić na Ukrainę.

 

Po reakcji strony polskiej Lloyd Austin w czwartek po południu zapewnił, że "USA nie planują zmian, co do ochrony nieba systemami Patriot w Polsce". Amerykański urzędnik  bierze udział w dwudniowej wizycie ministrów obrony NATO w Brukseli.

Szef Pentagonu o sytuacji w Ukrainie

Szef Pentagonu odniósł się też do sytuacji na froncie w Ukrainie. - Po zniesieniu przez sojuszników ograniczeń dotyczących użycia broni przez Ukrainę postęp Rosji w rejonie Charkowa spowalnia, a linia frontu stabilizuje się - powiedział Austin.

 

- Kilka tygodni temu ponownie pojawiła się obawa, że ze strony Rosjan nastąpi znaczący przełom. Nie sądzę, byśmy zobaczyli to w przyszłości - ocenił.

Artur Pokorski / mak / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie