Burzliwe losy dzieła znanego mistrza. Na aukcji może paść rekord

Kultura
Burzliwe losy dzieła znanego mistrza. Na aukcji może paść rekord
Unsplash/Wikimedia Commons
Obraz Tycjana trafi na aukcję już w lipcu

Pasjonaci sztuki ostrzą sobie zęby na nadchodzącą aukcję arcydzieła mistrza renesansu Tycjana zostanie. Obraz przedstawiający Maryję z Jezusem i Józefem wiele przeszedł. Został dwukrotnie skradziony, a następnie znaleziony na... przystanku autobusowym. Licytacja może osiągnąć zawrotną kwotę.

"Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu" powstał prawdopodobnie w 1508 roku, gdy Tycjan miał zaledwie 20 lat. Obraz namalowany jest na drewnianej desce i przedstawia Maryję tulącą Jezusa. W tle widoczny jest także Józef.

 

Pierwsze wzmianki o obrazie pochodzą z XVII wieku. Wówczas dzieło należało do weneckiego kupca. Później trafiło w ręce włoskich arystokratów i przez kolejne wieki przechodziło z rąk do rąk najbogatszych ludzi Europy.  

Niezwykłe dzieje obrazu mistrza renesansu

Obraz był dwukrotnie kradziony. W 1809 roku z Belwederu w Wiedniu wyniosły go wojska Napoleona Bonaparte.

 
W 1995 roku nieznani sprawcy zabrali arcydzieło z Longleat House, siedziby markizów Bath, w Wiltshire. Po siedmiu latach obraz wyceniany wówczas na ponad 5 milionów funtów, został znaleziony w plastikowej torbie na zakupy. Leżał na przystanku autobusowym w Richmond.  

 

ZOBACZ: Skandal w paryskim muzeum. Chodzi o najsłynniejszy obraz Moneta

 

W odnalezieniu obrazu pomagał Charles Hill - były szef działu sztuki i antyków Scotland Yardu. Wcześniej odnalazł "Krzyk" Edvarda Muncha po tym jak został skradziony z Muzeum Narodowego w Oslo w 1994 r. 

 

"Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu" jest obecnie w domu aukcyjnym Christie's. Zostanie wystawiony na aukcję już w lipcu tego roku. Eksperci oceniają, że cena wyniesie od 15 do 25 mln funtów (od 76 do 128 mln złotych).

 

ZOBACZ: Australijka popadła w konflikt z galerią sztuki. Nie spodobał jej się obraz


Tycjan był jednym z najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu i przedstawicielem weneckiej szkoły. Był uczniem Giorgionego i Giovanniego Belliniego. Od imienia artysty powstało określenie tycjanowski, oznaczające kolor rudopomarańczowy. Tę barwę Tycjan wyjątkowo wykorzystywał on w swoich obrazach.

 
Najbardziej znane obrazy Tycjana to m.in. "Kain i Abel", "Wenus z Urbino" czy też "Bachus i Ariadna". 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie