Niepozorny gatunek w Europie. Eksperci ostrzegają przed "ryzykiem epidemii"

Świat
Niepozorny gatunek w Europie. Eksperci ostrzegają przed "ryzykiem epidemii"
AP Photo/Gregorio Borgia/Felipe Dana
Inwazyjny gatunek komara rozprzestrzenia się w Europie

Inwazyjny gatunek komara zadomowił się w kilkunastu krajach UE, w tym w Niemczech, Czechach oraz na Słowacji. Eksperci łączą jego obecność ze wzrostem zachorowań na dengę w Europie. W związku z wakacyjnymi wyjazdami ryzyko wybuchu epidemii może być jeszcze większe.

Zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się komara tygrysiego - ostrzega Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Komar tygrysi w Europie. Roznosi tropikalne choroby

Azjatycki owad, uważany za najbardziej inwazyjny gatunek komara na świecie, rozprzestrzenia się obecnie w całej Europie.

 

Według ECDC zadomowił się w kilkunastu krajach, w tym w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, na Malcie, a także w Portugalii, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. Jego występowanie odnotowano również w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji.


Komary tygrysie (aedes albopictus) roznoszą wirusy wywołujące choroby takie jak denga czy czikungunia oraz wirus Zika. Do niedawna występowały tylko w niektórych częściach Afryki, Azji i obu Ameryk, jednak w ciągu dwóch ostatnich dekad stały się prawdziwym zagrożeniem także w Europie. 

 

ZOBACZ: Strażak Marcin Wilkowski nie żyje. Tragedia po spotkaniu z pszczołami

 

Eksperci ostrzegają także przed innym gatunkiem, przenoszącym żółtą febrę, a także inne choroby, komarem egipskim (aedes aegypti), który zadomowił się na Cyprze. 

Denga w Europie. Władze europejskich krajów postanowiły działać

W wielu europejskich krajach podjęto środki, by zatrzymać rozprzestrzenianie komara tygrysiego. Zalecono usunięcie stojącej wody z ogrodów czy balkonów oraz stosowanie środków odstraszających, a także moskitier na okna i drzwi.

 

Objawy dengi na wczesnym etapie przypominają grypę, w niektórych przypadkach choroba może być jednak śmiertelna.

 

Większość zachorowań w Europie dotyczy osób, które zaraziły się podczas podróży. W zeszłym roku odnotowano prawie pięć tysięcy takich przypadków. Rośnie również liczba zakażeń lokalnych - w 2023 roku zachorowało 130 osób, w 2022 - 71.

 

Według WHO denga występuje endemicznie w ponad 100 krajach na całym świecie. W 2023 roku odnotowano ponad sześć milionów zachorowań, zmarło siedem tysięcy osób. Najwięcej przypadków stwierdzono w Bangladeszu, Malezji, Tajlandii i Wietnamie.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie