Zwrot na ostatniej prostej. Joanna Scheuring-Wielgus jednak w europarlamencie

Polska
Zwrot na ostatniej prostej. Joanna Scheuring-Wielgus jednak w europarlamencie
Polsat News
Joanna Scheuring-Wielgus i Włodzimierz Czarzasty

Choć badania exit i late poll nie dawały jej szans, Joanna Scheuring-Wielgus może triumfować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024. Polityk jako trzecia z list Lewicy dostała się do europarlamentu.

Lewica w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 zajęła piąte miejsce z wynikiem 6,3 proc. głosów. Dało jej to trzy mandaty w europarlamencie. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto dostał się z list Lewicy?

Najlepszy wynik uzyskał Krzysztof Śmiszek - 70 363 głosów, który startował z okręgu nr 12 (województwo dolnośląskie i opolskie).

 

Drugi wynik osiągnął Robert Biedroń 65 869 głosów, okręg numer 4.

 

ZOBACZ: Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dane ze wszystkich okręgów

 

Trzeci mandat był największą niewiadomą. Według badania exit poll pracowni Ipsos opublikowanego tuż po zakończeniu wyników niedzielnego głosowania, najprawdopodobniej miał on przypaść Markowi Belce. Takie samo wskazania dawały badania late poll publikowane przez Ipsos w środku nocy, po przeliczeniu 50 procent i 90 procent ankiet. 

 

Wraz z publikowaniem kolejnych cząstkowych wyników głosowania przez PKW, okazało się, że rywalizacja o trzeci mandat do końca pozostaje otwarta.

Zwrot na ostatniej prostej. Joanna Scheuring-Wielgus w europarlamencie

Ostatecznie uzyskała go Joanna Scheuring-Wielgus, która startując z Wielkopolski zdobyła 57 669 głosów. 

 

Poza Parlamentem Europejskim znalazł się Marian Belka 56 410 (okręg 6) i Włodzimierz Cimoszewicz 52 828 (okręg 13). Z list Lewicy nie dostali się również Anna Maria Żukowska 13 712 okręg 5, Marcin Konieczny czy Andrzej Szejna.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Konferencja PKW. Ogłoszono nazwiska nowych europosłów

 

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Polityczną rywalizację wygrała Koalicja Obywatelska (37,06 proc.), drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (36,16 proc.), a podium zamknęła Konfederacja (12,08 proc.). Przed Lewicą znalazła się również Trzecia Droga, która  zyskała poparcie 6,91 proc. wyborców.

ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie