Sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Tomaszem Szmydtem

Polska
Sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Tomaszem Szmydtem
Polsat News
Tomasz Szmydt zbiegł na Białoruś

Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora z mazowieckiego pionu PZ wydał w dniu 6 czerwca Europejski Nakaz Aresztowania za Tomaszem Szmydtem, podejrzanym o popełnienie przestępstwa szpiegostwa - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Tomasz Szmydt był sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który za rządów Zjednoczonej Prawicy zamieszany był w tzw. aferę hejterską w resorcie sprawiedliwości. W ramach tej sprawy grupa prawników wspierających ówczesny obóz władzy publikowała krytyczne komentarze w sieci na temat działalności osób z ich grupy zawodowej sprzeciwiających się reformom.

 

Szmydt był mężem sygnalistki, która w mediach mówiła o szczegółach afery. 6 maja nieoczekiwanie pojawił się on na konferencji prasowej w Mińsku, gdzie przedstawiał propagandowe - zgodne z linią reżimu Alaksandra Łukaszenki - tezy o naszym kraju i Białorusi. Twierdził, że w Polsce był rzekomo prześladowany i poprosił dyktatora o polityczny azyl.

Europejski Nakaz Aresztowania za Tomaszem Szmydtem

Sędzia miał podczas pracy w Warszawie dostęp do tajnych informacji związanych z członkostwem w NATO i Unii Europejskiej,więc sprawą jego ucieczki na Białoruś zajęły się prokuratura oraz służby. Jednym z ruchów było złożenie wniosku o Europejski Nakaz Aresztowania wobec Szmydta.

 

ZOBACZ: Tomasz Szmydt pojawił się przed ambasadą Polski. "Próbował nagabywać"

 

"Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora z mazowieckiego pionu PZ wydał w dniu 6 czerwca Europejski Nakaz Aresztowania za Tomaszem Szmydtem, podejrzanym o popełnienie przestępstwa szpiegostwa" - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Interpol nie wydał czerwonej noty

Organy ścigania chciały też, aby Interpol wydał za nim czerwoną notę. Jak okazało się w ubiegłym tygodniu wtorek, tak się jednak nie stanie. - Interpol odmówił z uwagi na to, że nie zezwala na przetwarzanie danych za pośrednictwem swoich kanałów za działania przeciwko bezpieczeństwu państwa określanych jako przestępstwa polityczne - wyjaśniła mł. insp. Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji.

 

ZOBACZ: Tomasz Szmydt nie będzie ścigany czerwoną notą Interpolu. Policja tłumaczy

 

Jak uściśliła, Sekretariat Generalny Interpolu "wskazał, że przestępstwa szpiegostwa wchodzą w zakres art. 3 Statutu Interpolu, zgodnie z którym Interpol nie zezwala na przetwarzanie danych za pośrednictwem swoich kanałów za działania przeciwko bezpieczeństwu państwa - określone jako przestępstwa polityczne".

 

Czerwona nota wobec Szmydta miałaby związek z tym, że w Polsce jest on obecnie podejrzany o szpiegostwo na rzecz Republiki Białorusi.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie