Late poll. PiS odrabia straty w wyborach do PE. Przetasowanie w rządzącej koalicji

Polska
Late poll. PiS odrabia straty w wyborach do PE. Przetasowanie w rządzącej koalicji
PAP/Leszek Szymański/Rafał Guz
Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Koalicja Obywatelska uzyskała 37,4 proc. poparcia, a PiS 35,9 proc. w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z danych late poll Ipsos po przeliczeniu 90 proc. ankiet. Przewaga KO nad PiS zmniejszyła się, lecz to frakcja Donalda Tuska zdobędzie więcej mandatów w PE - 21, a PiS 20, choć wcześniej spodziewano się remisu. Trzecia Droga natomiast "straciła" jeden mandat.

Poznaliśmy sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zwycięzcą okazała się Koalicja Obywatelska, która triumfuje w wyborach po raz pierwszy od 10 lat. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość.

Late Poll. PiS odrabia straty w wyborach do PE. Tyle samo mandatów co KO

Podium zamyka Konfederacja 12 proc. (6 mandatów), która wyprzedziła komitet Trzeciej Drogi 6,9 (3 mandaty) oraz Lewicę 6,6 proc 3 (mandaty).

 

W pierwszym late poll, opublikowanym około północy, Trzecia Droga miała 4 mandaty i 7,3 proc. poparcia. Pracownia Ipsos prognozowała ponadto, że między PiS a KO będzie remis 20:20 pod względem liczby europarlamentarzystów.

 

ZOBACZ: Wyborcza mapa Polski. KO odbija kolejne regiony

 

Według pierwszych sondażowych wyników exit poll, opublikowanych w niedzielę o 21, niekwestionowanym zwycięzcą była Koalicja Obywatelska. Miała poparcie na poziomie 38,2 proc, PiS mogło liczyć na 33,9 proc. Przede wszystkim KO miała przewagę w mandatach, których stosunek w przypadku dwóch największych konkurentów wynosił 21:19.

 

- Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium - stwierdził Tusk tuż po ogłoszeniu badania exit poll. Nie krył, że jest poruszony osiągniętym wynikiem. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie