Jacek Kurski rozczarowany wyborami do PE. Zadziwiająco niski wynik

Polska
Jacek Kurski rozczarowany wyborami do PE. Zadziwiająco niski wynik
Polsat News
Jacek Kurski

Przetasowania na liście PiS. Do europarlamentu nie dostał się Jacek Kurski. Uzyskał zaskakująco niski wynik - znalazł się na szóstym miejscu spośród kandydatów na liście nr 7 PiS w okręgu wyborczym nr 5. Wyprzedzili go Bielan, Ozdoba, Milewski, Koc i Kwiecień.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 były prezes TVP Jacek Kurski uzyskał 32 222 głosy. Uplasował się tym wynikiem na szóstym miejscu w okręgu nr 5. 

 

Zdecydowane zwycięstwo w tym okręgu odniósł Adam Bielan z wynikiem 90 690 głosów. Drugie miejsce zajął Jacek Ozdoba - uzyskał 54 327 głosów. Na trzecim miejscu uplasował się Daniel Milewski, zdobywając 50 592 głosy. Tuż za nim znalazła się Maria Koc - 46 147 głosów. Nieznacznie lepszy wynik niż Kurski uzyskała również Anna Kwiecień - 33 916 głosów.

Wyniki wyborów do europarlamentu. Porażka Jacka Kurskiego

Choć były prezes TVP znajdował się na drugim miejscu listy PiS w 5 okręgu wyborczym (woj. mazowieckie z wyłączeniem Warszawy), nie udało mu się odnieść sukcesu. Mandat uzyskali Adam Bielan (miejsce nr 1 na liście) oraz Jacek Ozdoba (miejsce nr 5).

 

ZOBACZ: Daniel Obajtek wybrany do PE. Zdeklasował rywali z PiS

 

Jacka Kurskiego silnie popierał Jarosław Kaczyński. Mimo to, jego kandydatura wzbudzała kontrowersje nawet wśród członków Prawa i Sprawiedliwości. Negatywnie wypowiadał się na jego temat między innymi Mateusz Morawiecki

Kurski rozczarowany

- Energia z niego tryska, energia, inicjatywa. Wiem, że jednym telewizja się podobała, a innym nie, ale nikt nie zaprzeczy, że miała ogromne znaczenie w naszych dwóch zwycięstwach - tak opowiadał prezes PiS o Jacku Kurskim. Wydawać by się mogło więc, że kandydat ma dużą szansę na ponowne objęcie fotela europosła. Poprzednio zasiadał na nim w latach 2009 - 2014. 

 

Mandaty do europarlamentu otrzymało 53 polityków. Wśród nich, wbrew oczekiwaniom, nie znalazł się były prezes TVP. W europarlamencie nie zasiądą również inni znani członkowie Prawa i Sprawiedliwości: Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Karol Karski, Małgorzata Gosiewska, Witold Waszczykowski, Wojciech Kolarski, Jacek Saryusz-Wolski i Marcin Warchoł.

Pola Kajda / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie