Czy w Polsce można kupić zioła hamujące apetyt na słodycze?

Porady
Czy w Polsce można kupić zioła hamujące apetyt na słodycze?
Freepik
Zioła hamujące apetyt na słodycze. Czy są dostępne w Polsce?

Wiele osób zmaga się z nieustannym apetytem na słodycze, co może prowadzić do spożywania nadmiernej ilości cukru i utrwalenia niezdrowych nawyków żywieniowych. Coraz więcej ludzi poszukuje także metod, które pozwolą im zmniejszyć apetyt na słodkie przekąski. Jednym z takich rozwiązań mogą być zioła hamujące apetyt na słodycze.

Apetyt na słodycze jest silnym pragnieniem spożywania pokarmów, które zawierają w sobie duże ilości cukru. Taki stan może być wywołany przez wiele różnych czynników. Naturalnym hamulcem przed spożywaniem takich przekąsek mogą być takie zioła jak gurmar. 

Gurmar – zioło ajurwedyjskie do walki z apetytem na słodycze

Gurmar to zioło ajurwedyjskie, które przynosi wiele korzyści zdrowotnych, szczególnie cenne dla osób zmagających się z cukrzycą. Badania pokazują, że gurmar może wspomagać utratę nadmiernych kilogramów poprzez obniżanie poziomu cukru we krwi.

 

ZOBACZ: Ceny kakao biją historyczne rekordy. Słodycze będą coraz droższe

 

Gurmar jest pnączem o eliptycznych liściach i małych żółtych kwiatach, które rośnie przez wiele lat. W Indiach nazywany jest "niszczycielem cukru" i stosowany od około dwóch tysięcy lat do leczenia różnych dolegliwości, takich jak problemy trawienne, zaparcia oraz cukrzyca. W medycynie ajurwedyjskiej gurmar był używany do pozbycia się pasożytów z organizmu. Ceniony był również za swoje właściwości przeciwzapalne i moczopędne.

Liście gurmaru pomagają walczyć z apetytem na słodycze

Zjedzenie liści gurmaru może zahamować apetyt na słodkie potrawy. Na przykład banan, który zostanie zjedzony bezpośrednio po żuciu liści gurmaru będzie mdły, pozbawiony smaku. Jest to związane z obecnością kwasów gymnemowych, które wiążą się z receptorami smaku na języku.

 

ZOBACZ: Co zrobić z nakrętką oderwaną od butelki?

 

Badania wykazały, że kwasy gymnemowe mają działanie przeciwcukrzycowe. Zmniejszają wchłanianie cukru z jelit i zwiększają poziom insuliny we krwi. Jedno z badań wykazało, że stosowanie około 400 mg wyciągu z gurmaru przez 18-20 miesięcy może pomóc diabetykom w zmniejszeniu dawki leków.

 

Gurmar może również wspierać osoby chore na cukrzycę oraz walczące z nadwagą poprzez zmniejszanie ochoty na słodycze i poprawę metabolizmu węglowodanów. Roślina blokuje także wchłanianie lipidów i obniża poziom "złego" cholesterolu w organizmie człowieka. 

Ajurwedyjskie zioło przeciwko apetytowi na słodycze

Badania opublikowane w "Journal of Herbs, Spices & Medicinal Plants" pokazują, że gurmar jest skarbnicą nie tylko kwasów gymnemowych, ale również flawonoidów, kwasu cynamonowego, kwasu foliowego, witaminy C, kwasu mrówkowego i kwasu masłowego.

 

Najcenniejszą częścią rośliny są liście, z których produkuje się susz do zaparzania. Gurmar można znaleźć także w postaci proszku, tabletek oraz jako składnik suplementów diety. Choć jego stosowanie jest bezpieczne, ze względu na brak wystarczających badań, nie zaleca się go kobietom w ciąży oraz dzieciom. Osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe powinny zachować ostrożność, aby uniknąć hipoglikemii. Gurmar może również wchodzić w interakcje z aspiryną i dziurawcem.

 

Co warto podkreślić, w naszym kraju bez trudu można nabyć zarówno ekstrakt z gurmaru (także w formie tabletek – suplementów diety), jak i suszone liście tej rośliny. Bez trudu odnajdziemy je zarówno w aptekach, sklepach zielarskich, jak i w sklepach online. Istnieje też specjalny susz, który można dodać do wcześniej zaparzonej herbaty - to ciekawe rozwiązanie dla osób, które będą wrażliwe na charakterystyczny posmak tej rośliny.

Inne rośliny, które mogą zahamować apetyt na słodkości, które bez trudu można nabyć w sklepie zielarskim, aptece lub online, to m.in.:

  • wyciąg z morwy białej,
  • napar z malin,
  • napar z mniszka lekarskiego.

Wszystkie one wykazują pewne działanie redukujące "głód na słodycze", jednak zdaniem wielu ekspertów, to właśnie gurmar działa najbardziej kompleksowo.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie