Amerykański reżyser został Polakiem. Spełnił marzenie rodziców

Kultura Pola Kajda / sgo / Polsatnews.pl / wprost.pl
Amerykański reżyser został Polakiem. Spełnił marzenie rodziców
AP/Charles Sykes
Darren Aronofsky na otwarciu festiwalu filmowego Sundance

Darren Aronofsky, amerykański reżyser, oficjalnie został obywatelem Polski. Znany twórca filmów takich jak „Requiem dla snu”, „Zapaśnik” czy „Czarny łabędź” spełnił marzenie swoich rodziców i uzyskał polskie obywatelstwo.

Jak przekazał „Wprost”, amerykański reżyser Darren Aronofsky oficjalnie został obywatelem Polski. Międzynarodową sławę zapewniły mu takie produkcje, jak „Requiem dla snu”, „Zapaśnik” czy „Czarny łabędź”. 

 

W uzyskaniu polskiego obywatelstwa pomógł reżyserowi mec. Marcin Mamiński. Jak przekazał, oficjalnie wszystkie formalności zostały domknięte miesiąc temu. 

Polskie korzenie Aronofsky'ego

Choć uzyskanie obywatelstwa trwa zazwyczaj około 4-5 lat, Aronofsky'emu udąlo się to znacznie szybciej. Pomogły mu w tym polskie korzenie. 

 

- Pragnieniem rodziców Aronofsky'ego było, żeby kiedyś został Polakiem – przekazał mec. Mamiński. Okazało się, że babcia reżysera była Polką, która wyemigrowała wraz z częścią rodziny do Stanów Zjednoczonych. 

 

ZOBACZ: Chiny wyniosły w kosmos tajemniczy obiekt

 

– Po uzyskaniu polskiego obywatelstwa Aronofsky będzie częściej pojawiał się w Polsce – zapewnił Mamiński. Reżyser bywał już w kraju: zdarzyło mu się uczestniczyć w polskim festiwalu filmowym Camerimage, kręcił również pod Wrocławiem reklamę Belvedere.

 

Polskie obywatelstwo uzyskała również jego siostra Patti.

Kim jest Darren Aronofsky?

Amerykański reżyser urodził się w Nowym Jorku w 1969 roku. Wychowany został w tradycji żydowskiej, choć, jak wskazywał, w dzieciństwie, niezbyt chętnie odwiedzał synagogę. Za to dużą rolę w kształtowaniu przyszłego twórcy odegrał Broadway, na który często zabierali go wraz z siostrą rodzice. 

 

Środowisko artystyczne poznał bliżej na uczelni, gdzie studiował antropologię. Tak rozpoczął przygodę z filmem i zadebiutował produkcją "Pi, która, choć niskobudżetowa, przyniosła mu ponad 3 miliony dolarów. W 2000 roku ukazał się „Requiem dla snu”.

 

Aronofsky znany jest przede wszystkim z filmów psychologicznych. Produkcja "Czarny łabędź" przyniosła mu najwięcej nominacji do Oscara. Dwie statuetki zdobył dramat "Wieloryb", produkcja z 2022 roku. Otrzymał także nagrodę Emmy za wyjątkowe zasługi w tworzeniu filmów dokumentalnych za "Terytorium". 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie