Pożar w Elektrowni Jaworzno. Służby pilne wezwane do akcji

Polska
Pożar w Elektrowni Jaworzno. Służby pilne wezwane do akcji
PAP/Michał Meissner
Strażaków wezwano do wieczornego pożaru w Elektrowni Jaworzno

Na terenie Elektrowni Jaworzno wybuchł we wtorek wieczorem pożar - potwierdziła polsatnews.pl śląska straż pożarna. W jednym z bloków budynku zapalił się olej hydrauliczny, a płomienie pojawiły się na części zadaszenia. Nad energetycznym zakładem unosił się też dym.

Pożar w węglowej elektrowni dostrzeżono przed godz. 21:00 w bloku 910 MW. Na miejsce wyruszyli strażacy z m.in. Jaworzna, Katowic oraz Tychów.

 

Początkowo sytuacja była nieopanowana, a służby nie wiedziały, na ile jest poważna. - W elektrowni zapalił się olej hydrauliczny - przekazała polsatnews.pl bryg. Aneta Gołębiowska ze śląskiej straży pożarnej.

 

ZOBACZ: Media: Podpalenia w Polsce. Zatrzymano zawodnika MMA

 

Substancja, o której wspomniała rzeczniczka, służy do chłodzenia. Na miejscu pracowało 16 zastępów strażaków, którzy m.in. prowadzili rozpoznanie. Nie ma doniesień, by ktoś został ranny.

Jaworzno. Pożar w elektrowni. Strażacy w akcji

Około 22:30 polsatnews.pl usłyszał od mł. kpt. Michała Dyla z jaworznickiej straży, że funkcjonariuszom udało się poskromić płomienie - Obecnie trwa zabezpieczanie miejsca pożaru. Technicy na bloku elektrowni przeglądają sprzęt - poinformował.

 

Jak dodał, nie było konieczności przeprowadzenia ewakuacji, ponieważ ta część elektrowni pracuje bezobsługowo; została jednak wyłączona z użytku. Rzecznik potwierdził też, że ogień został całkiem ugaszony.

 

ZOBACZ: Elektrownia Jaworzno. Nowy blok nie produkuje energii. Co doprowadziło do przestoju? (artykuł z 2022 roku)

 

Elektrownia Jaworzno należy do przedsiębiorstwa Tauron, którego największym udziałowcem jest Skarb Państwa. Blok 910 MW, gdzie wykryto ogień, zaczął funkcjonować w listopadzie 2020 roku, a w kolejnych latach kilka razy wyłączano go ze względu na usterki. 

 

Tauron był w sporze z firmą Rafako, która odpowiadała za wykonanie bloku. Ugodę w tej sprawie podpisano w marcu zeszłego roku, a kilka miesięcy temu podano, że ta część elektrowni przeszła odpowiednie testy i można ją normalnie użytkować.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie