Ważą się losy obwodu charkowskiego. Niemiecki generał nie ma wątpliwości

Świat
Ważą się losy obwodu charkowskiego. Niemiecki generał nie ma wątpliwości
Mindaugas Kulbis/AP
Systemy Patriot

Ukraina będzie mogła zestrzeliwać samoloty w rosyjskiej przestrzeni powietrznej za pomocą systemów Patriot - uważa generał niemieckiej Bundeswehry Christian Freidig. Berlin zgodził się wcześniej, by Kijów - w ograniczonym zakresie - używał niemieckiej broni na terytorium Rosji.

Ukraina będzie mogła za pomocą systemów Patriot zestrzeliwać samoloty wroga w rosyjskiej przestrzeni powietrznej - twierdzi w rozmowie z "Tagesschau" jeden z dowódców Bundeswehry, generał dywizji Christian Freidig.

Niemcy dały Ukrainie zielone światło. Kijów będzie mógł używać Patriotów?

- Jest całkiem możliwe, że systemy Patriot będą teraz używane w obwodzie charkowskim, a na terytorium Rosji doskonale sprawdzą się w walce z rosyjskimi samolotami, które mogą zrzucać bomby - powiedział wojskowy. 

 

Według Freidiga odpowiedzialność za wykorzystanie systemów spoczywa wyłącznie na ukraińskim wojsku.

 

- Można ich używać w granicach prawa międzynarodowego. Mamy pewność, że Ukraińcy nie tylko się do tego zastosują, ale zrobią to z dużą umiejętnością taktyczną i odniosą sukces - podkreślił generał.

 

ZOBACZ: Rosjanie panicznie boją się o Most Krymski. Widać nowe umocnienia

Zgoda na użycie zachodniej broni przez Ukrainę. "Już wpływa na sytuację"

Ponad 10 krajów zezwoliło ukraińskim siłom zbrojnym na użycie ich broni na terytorium Federacji Rosyjskiej. Kijów będzie mógł atakować wroga sprzetem dostarczonym przez Kanadę, Niemcy, Finlandię czy Francję.

 

Podobną decyzję wydał także Biały Dom. - Zgoda Stanów Zjednoczonych na uderzenie amerykańskiej broni na terytorium Rosji już wpływa na sytuację na polu bitwy, w szczególności niweczy rosyjskie plany ataku  na Charków - stwierdził brytyjski analityk wojskowy Phillips O'Brien.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie