Możliwe groźne zjawiska meteorologiczne. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Polska
Możliwe groźne zjawiska meteorologiczne. Ostrzeżenia najwyższego stopnia
Polsat News
Burze nad Polską

Kolejny dzień przetaczają się przez Polskę gwałtowne burze. Rano zalana została Kościelna Wieś w Wielkopolsce. W wielu miejscach w kraju zaobserwowano tzw. leje kondensacyjne, które mogą stanowić zalążki trąb powietrznych. RCB wysłało kolejne alerty, a IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia.

Wczesnym popołudniem gwałtowna burza przetoczyła się przez Warszawę. - Otrzymaliśmy zgłoszenia o zalanych budynkach, piwnicach i garażach. W sumie podjęliśmy 45 interwencji  - przekazał polsatnews.pl st. kpt. Wojciech Kapczyński z KM PSP w Warszawie. 

 

Dodał, że kilka interwencji dotyczyło złamanych gałęzi i konarów. - Największa intensywność opadów wystąpiła na Bemowie i to właśnie tam mieliśmy najwięcej pracy - powiedział. 

Leje kondensacyjne nad Polską

Poza nawałnicą nad Warszawą można było zaobserwować leje kondensacyjne. Zjawisko było obserwowane też w innych miejscach na Mazowszu m.in. w okolicach Grójca czy Siedlec.

 

 

"W miejscowości Chromna, w kierunku miejscowości Tarcze w woj. mazowieckim pojawił się lej kondensacyjny, który rozwinął się dość nisko nad ziemią" - podali Polscy Łowcy Burz. 

 

 

W sieci pojawiły się zdjęcia lejów kondensacyjnych także z innych regionów Polski. "W miejscowości Kępniewo (woj. warmińsko-mazurskie - red.) pojawił się lej kondensacyjny. Nie miał on kontaktu z ziemią. Nie jest to dziś pierwszy przypadek, a może być ich więcej" - informowała Sieć Obserwatorów Burz.

 

 

Leje rejestrowano też na Podlasiu i Lubelszczyźnie. 

 

 

O możliwości wystąpienia zjawiska informował wcześniej IMGW. "Na Mazowszu i Podlasiu mogą tworzyć się leje kondensacyjne" - podano.

Ulewy i podtopienia. Najgorzej w Wielkopolsce oraz w woj. warmińsko-mazurskim

Warmii i Mazur nie ominęły gwałtowne opady deszczu. Podtopienia pojawiły się m.in. w Ełku.

 

Nawałnice mocno dały się we znaki mieszkańcom Wielkopolski. Od samego rana w miejscowości Kościelna Wieś w powiecie pleszewskim działało około stu strażaków. - O godz. 6:30 dostaliśmy informacje o zalanych kilku ulicach - mówił polsatnews.pl mł. kpt. mgr inż. Artur Burchacki, KP PSP w Pleszewie. 

 

 

Najwięcej sił skupionych było przy ul. Strumykowej, gdzie działało 16 zastępów i około 50 strażaków. 

 

Około południa nad Koninem przetoczyła się burza, która przyniosła ze sobą grad. Przed godz. 18 podobnie sytuacja wyglądała w Poznaniu. 

 

Kolejny alert RCB. Najwyższy stopień

Po południu IMGW ostrzegło, że intensywność burz może wzrastać, a kolejne alerty dla kilku województw wydało RCB.

 

"Uwaga! Dziś prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie". Alert RCB został wysłany do odbiorców na terenie części siedmiu województw" - podano. 

 

Wieczorem instytut wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla Poznania oraz powiatów obornickiego i poznańskiego, a RCB rozesłało alerty do mieszkańców kolejnych regionów. 

 

Obowiązują w województwach: 

 

  • dolnośląskim - powiaty: milicki i oleśnicki,
  • kujawsko-pomorskim - powiaty: bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski i żniński,
  • wielkopolskim - powiaty: gnieźnieński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, Konin, koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki, wągrowiecki, wrzesiński, obornicki, Poznań, poznański, średzki, śremski,
  • łódzkim - powiat wieruszowski,
  • opolskim - powiaty: kluczborski i namysłowski, kędzierzyńsko-kozielski i krapkowicki,
  • pomorskim - kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski,
  • zachodniopomorskim - powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki,
  • warmińsko-mazurskim - powiaty: bartoszycki, braniewski, Elbląg, elbląski i lidzbarski,
  • lubuskim - powiaty: gorzowski, Gorzów Wielkopolski, słubicki i sulęciński.
Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie