Radosław Fogiel i Paweł Zalewski w "Gościu Wydarzeń". "Tusk nie zna żadnej miary w kłamstwie"

Polska
Radosław Fogiel i Paweł Zalewski w "Gościu Wydarzeń". "Tusk nie zna żadnej miary w kłamstwie"
Polsat News
Radosław Fogiel i Paweł Zalewski

- Oczekuję zaprzestania wojny polsko-polskiej - zaapelował Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi, komentując dyskusję wokół sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że oczekuje od Kaczyńskiego uznania "kwestii świętych". - Ważne w polityce jest czy czyny idą za słowami - odpowiedział mu Radosław Fogiel z PiS. - Donald Tusk nie zna żadnej miary w kłamstwie - zaznaczył.

- Żołnierz dźgnięty nożem na granicy jest w ciężkim, ale stabilnym stanie - przekazał wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Jak zaznaczył, najgorszy moment już minął. - Ranny jest otoczony najlepszą możliwą opieką. Jest przy nim rodzina - dodał polityk Trzeciej Drogi. 

 

Zalewski odniósł się do słów Kaczyńskiego, który zwrócił się do Tuska, aby ten przeprosił Straż Graniczną i ich rodziny za swoje wcześniejsze zachowanie.

 

- Oczekuje od Kaczyńskiego uznania, że są pewne "kwestie święte" - powiedział wiceminister. - Taką kwestią jest bezpieczeństwo, ja gdy byłem w opozycji głosowałem za zaporą - wyjaśnił. 

 

Jak dodał, obecnie jest zadowolony, że rząd realizuje politykę zapewniającą bezpieczeństwo. - Musimy teraz zwiększać jego poziom. Chodzi także o wzmocnienie fizyczne tej zapory - powiedział Zalewski.

 

- Jako polityk krytyczny wobec PiS oczekuję zaprzestania wojny polsko-polskiej - zaapelował.

Dyskusja o bezpieczeństwie na granicy. "Tusk nie zna żadnej miary w kłamstwie"

Do politycznego sporu wokół sytuacji na granicy odniósł się Radosław Fogiel z PiS.

 

- W polityce bardzo ważna jest konsekwencja oraz to czy czyny idą za słowami. Pan pewnie odczuwa dysonans, gdy teraz premier Tusk fotografuje się ze Strażą Graniczną - powiedział polityk, zwracając się do wiceministra.

 

- Donald Tusk nie zna żadnej miary w kłamstwie. Gdy można było atakować PiS, to Tusk mówił, że na granicy są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi - podkreślił Fogiel.

 

WIDEO: Radosław Fogiel i Paweł Zalewski w "Gościu Wydarzeń". Informacje o stanie zdrowia rannego żołnierza

 

 

- Cała ta dyskusja służy polaryzacji, aby dwa ugrupowania ściągały cal uwagę. Takie działanie to cel Rosji, aby nami manipulować. W tej kwestii musimy być spójni - odpowiedział Foglowi wiceminister obrony narodowej.

 

- Oczekuję solidarności, aby wysiłek zapoczątkowany przez PiS, był kontynuowany - kontynuował Zalewski. Dodał, że "aby Polacy to zaakceptowali ważne jest poparcie". 

 

- Co do poparcia dla modernizacji armii, zakupu sprzętu, dla realizacji umów to jest nasze wsparcie i zawsze będziemy stać po stronie polskiego bezpieczeństwa - odpowiedział polityk PiS.

 

- Nie możemy jednak zapomnieć o tym, co mówił Tusk wcześniej. To przecież ludzie związani z PO przeszkadzali w pracy Straży Granicznej - dodał.

Sytuacja na granicy. "Ważne, aby nie da się sprowokować"

- Ta granica jest niebezpieczna. Trzeba znaleźć sposób, aby ludzie tam przebywający byli bezpieczni - zaznaczył Zalewski.

 

Jak zapowiedział wiceminister, patrole wojskowe będą wzmocnione o obecność funkcjonariuszy policji. - Oni będą mieli możliwość reagowania zgodnie z logiką swojej służby - dodał. - Ważne, aby nie da się sprowokować. Na to liczy Łukaszenka i Putin. To dałoby im argumenty - wyjaśnił.

 

Polityk PiS przekazał, że liczy na poparcie wniosku wycofania się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.

 

- Złożyliśmy taki wniosek, jestem jego sygnatariuszem - powiedział Fogiel.

 

- Nie mogę w tej sprawie wypowiadać się w imieniu rządu - odpowiedział wiceminister obrony narodowej. - Ja wielokrotnie mówiłem, że takie wypowiedzenie jest niezbędne - dodał Zalewski.

Wybory do PE. Spięcie między politykami Zjednoczonej Prawicy

Politycy skomentowali ostrą wymianę między politykami Zjednoczonej Prawicy. Była premier Beata Szydło udzieliła poparcia dla kandydatury Jacka Kurskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ta decyzja nie spodobała się szefowi gabinetu prezydenta Marcinowi Mastalerkowi.

 

- Nie dam się wpuścić miedzy młot a kowadło - skomentował spór Fogiel, który także stratuje do PE. - Nie sądzę, że należy temu dawać szczególną uwagę - dodał.

 

- Jest to dosyć dziwna sytuacja - skomentował tę wymianę zdań Zalewski. - Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta - dodał.

 

ZOBACZ: Ustawa o języku śląskim. Jest decyzja prezydenta

 

Politycy skomentowali niepodpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o języku śląskim.

 

- Prezydent okazał słabość. Ja wierzę, że polskość na Śląsku jest silna. Tylko ten, kto się boi swojej tożsamość, ma z nią problem, zachowuje się jak pan prezydent - przekazał polityk Trzeciej Drogi.

 
- Niestety duża część śląskich autonomistów bardziej współpracuje z naszym zachodnim sąsiadem - powiedział Fogiel. - Łukasz Kohut pisze, że nie jest Polakiem. To zaprzecza wizji wiceministra, że polskość na Śląsku jest silna - dodał.

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" dostępne TUTAJ.

 

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie