Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Padła konkretna data

Polska
Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Padła konkretna data
CBA
Planowane wejście w życie ustawy to 1 stycznia 2025 r.

Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego nastąpi 1 stycznia 2025 roku. W jego miejsce zostanie powołane Centralne Biuro Zwalczania Korupcji - tak wynika z opublikowanego projektu ustawy. "Pozwoli to ograniczyć liczbę służb wyposażonych w instrumenty umożliwiające ingerencję w prawa i swobody obywatelskie" - napisano w uzasadnieniu.

Projekt ustawy opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji dotyczy wzmocnienia koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych innych ustaw.

 

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektowanej regulacji, wielość postulatów likwidacji CBA, która jest proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez CBA metod i technik operacyjnych, wymusza podjęcie radykalnych kroków.

 

"Reforma pozwoli przy tym ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego" - napisano w uzasadnieniu.

Projekt likwidacji CBA. Podano datę wejścia w życie ustawy

Autorzy regulacji zaznaczyli, że podstawowym założeniem proponowanych zmian jest likwidacja CBA i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje.

 

"Zadania obecnie realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji" - napisali autorzy projektu. W ramach policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.

 

Planowane wejście w życie ustawy to 1 stycznia 2025 r.

 

ZOBACZ: Likwidacja CBA coraz bliżej. Nowa formacja będzie patrzyła władzy na ręce

 

10 listopada 2023 r. liderzy PO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy parafowali umowę koalicyjną. W umowie zapisano, że CBA zostanie zlikwidowane, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji. 

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie