Piekło na ziemi. Ekstremalne temperatury paraliżują kraj

Świat
Piekło na ziemi. Ekstremalne temperatury paraliżują kraj
Pixabay/Flickr/Christopher John SSF/CC BY 2.0
Rekord temperatury w Delhi

W Delhi stolicy Indii padł rekord najwyższej temperatury. Synoptycy zarejestrowali tam 49,9 st. C. W sąsiednim stanie temperatura wyniosła ponad 50 st. C. Niestety upał doprowadził do kilku ofiar. Ponadto mieszkańcom stolicy zaczyna brakować wody. Zorganizowano jej specjalne dostawy, te jednak przyjeżdżają do potrzebujących jedynie raz dziennie.

W stolicy Indii Delhi padł rekord najwyższej temperatury. We wtorek część termometrów wskazała 49,9 st. C. Taką temperaturę zaobserwowano w dwóch stacjach pomiarowych w Narela i Mungeshpur. Indyjski Departament Meteorologii przekazał, że temperatura była o dziewięć stopni wyższa niż prognozowano. 

Rekordowa temperatura w Indiach. Nawet ponad 50 stopni Celsjusza

Departament ostrzegł przed szkodliwym wpływem upałów na zdrowie, zwłaszcza niemowląt, osób starszych i osób cierpiących na choroby przewlekłe. Z kolei rząd zaapelował o oszczędzanie wody, ponieważ stolica może się zmierzyć z jej drastycznym niedoborem. W związku z tym wydano czerwony alert najwyższego stopnia. 

 

ZOBACZ: IMGW pokazał wykresy. Kwiecień jednym z najcieplejszych w historii


W wielu regionach miasta zorganizowano specjalne dostawy wody, które odbywały się dwa razy dziennie. W związku z brakiem wody zmniejszono je do jednego razu na dobę.  


Obywatele obawiają się rosnących upałów. Niedaleko stolicy w sąsiednim stanie Radżastan we wtorek odnotowano temperaturę 50,5 st. C. Była to najwyższa temperatura w kraju. 


W związku z tym, w mieście Jaipur w Radżastanie we wtorek zmarły trzy osoby, które doznały udaru cieplnego. 

Fala upałów w Indiach. Kraj może dotknąć potężny niedobór wody

Indyjskie lato zazwyczaj jest wilgotne i gorące. Jednak w tym roku synoptycy prognozują, że kraj doświadczy dłuższych i bardziej intensywnych fal upałów

 

ZOBACZ: Takich temperatur nie pamiętają najstarsi górale. Rekord wszech czasów


Jak wspomina BBC, szef indyjskiego Departamentu Meteorologicznego oznajmił, że w czerwcu maksymalne temperatury prawdopodobnie utrzymają się powyżej normy.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie