Próbował przedostać się przez granicę z Polską. Zaatakował żołnierza

Polska Karolina Gawot / Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Próbował przedostać się przez granicę z Polską. Zaatakował żołnierza
X/Straż Graniczna
Polski żołnierz został ranny na granicy (ilustracyjne)

Żołnierz Wojska Polskiego został ranny po tym, jak zaatakował go jeden z migrantów. Cudzoziemiec próbował nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Rzecznik Straży Granicznej powiedział w rozmowie z polsatnews.pl, że wcześniej ranni zostali także funkcjonariusze SG.

Do incydentu doszło w okolicy Dubicz Cerkiewnych podczas ataku grupy około 50 cudzoziemców, którzy rzucali gałęziami, konarami drzew i kamieniami w stronę polskich patroli. "W trakcie realizacji zadań wzdłuż granicy polsko-białoruskiej żołnierz został pchnięty nożem przez migranta znajdującego się po białoruskiej stronie" - czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polski żołnierz został zaatakowany przez migranta

Jak wiadomo, poszkodowany to żołnierz WZZ Podlasie. Na miejsce natychmiast wezwano pomoc medyczną, a pierwszej pomocy rannemu udzielała funkcjonariuszka SG. W tym czasie cudzoziemcy nadal zachowywali się agresywnie. Poszkodowanego i funkcjonariuszkę osłaniano samochodami.

 

Wojskowy został przewieziony do szpitala w Hajnówce. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rodzina rannego została powiadomiona oraz objęta opieką psychologiczną i wsparciem ze strony wojska.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna zobaczyła porzucone auto. Zajrzała do środka i wezwała policję

 

Rzecznik SG powiedział w rozmowie z polsatnews.pl, że kilka godzin przed atakiem na żołnierza ranni zostali funkcjonariusze SG. Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką, kolejny został ranny po ataku niebezpiecznym i prowizorycznie zrobionym narzędziem, do którego był przytwierdzony nóż.

Rośnie liczba incydentów na granicy z Białorusią

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. W Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że resort podejmuje działania, żeby chronić żołnierzy, policjantów, straż graniczną, ponieważ - jak tłumaczył - wszystkie te formacje wykonują tam zadania w zakresie bezpieczeństwa granicy i naszego kraju.

 

- Wzrasta presja migracyjna, wzrasta agresja tych osób. Próbują forsować granicę w dużych grupach, które formowane są dzięki wsparciu służb białoruskich - ocenił Mroczek.

 

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie