Były minister zdrowia Adam Niedzielski z zarzutami. Ujawnił dane lekarza

Polska
Były minister zdrowia Adam Niedzielski z zarzutami. Ujawnił dane lekarza
Polsat News
Adam Niedzielski z zarzutami

Były minister zdrowia Adam Niedzielski usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept emitowanego w telewizyjnym serwisie.

Postępowanie prowadzone jest w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Jej rzecznik Szymon Banna przekazał informacje w sprawie.

Były minister zdrowia Adam Niedzielski z zarzutami

Jak wyjaśnił, chodzi o przekroczenie przez podejrzanego uprawnień poprzez "niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia ustalonej osoby poprzez ujawnienie za pośrednictwem środków masowego komunikowania we wpisie na internetowym portalu X, czym działał na szkodę interesu prywatnego osoby prywatnej".

 

Z informacji prokuratora wynika, że zawiadomienie w tej sprawie złożyła m. in. Naczelna Izba Lekarska. "Za ten czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności" - podsumował Szymon Banna.

Adam Niedzielski odnosi się do decyzji prokuratury

Adam Niedzielski nie przyznał się do zarzuconego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. "Nie komentuję żadnych doniesień. Czekam ze spokojem na finał sprawy przed sądem" - przekazał Adam Niedzielski, poproszony przez RMF FM o komentarz. W rozmowie z rozgłośnią polityk zgodził się na publikację nazwiska i wizerunku.

 

W sierpniu 2023 roku były minister zdrowia opublikował na platformie X dwa wpisy. "Kłamstwa FaktyTVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!" - czytamy w pierwszym poście.

 

W kolejnym wpisie polityk - nawiązując do materiału Faktów TVN - podał dane osobowe lekarza z miejskiego szpitala w Poznaniu. "Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś" - stwierdził Adam Niedzielski.

 

Zachowanie polityka spotkało się z wieloma głosami krytyki. Minister podał się do dymisji kilka dni później. 

kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie