Nie żyje bohater memów. Słynny "pieseł" bawił, ale i wspierał

Świat
Nie żyje bohater memów. Słynny "pieseł" bawił, ale i wspierał
Pixabay
Znany z memów "pieseł" nie żyje

Kabosu przez lata rozśmieszał internautów. Jak przekazała jego opiekunka, pies wczesnym rankiem. Słynny japoński "pieseł" miał 19 lat. Pod koniec życia cierpiał na poważne choroby, co nie przeszkodziło mu pomagać walczącej z Rosja Ukrainie.

Informację o śmierci Kabosu przekazała na swoim blogu jego właścicielka Atsuko Sato. "Kabosu był najszczęśliwszym psem na świecie. Nawet teraz jest wciąż uśmiechnięty i roześmiany. Macha ogonem, przytulając się do mnie. Myślę, że wciąż się do mnie przytula" – napisała w pożegnalnym wpisie Japonka.

Nie żyje słynny "pieseł". Był hitem internetu od 14 lat

Kabosu był psem japońskiej rasy Shiba Inu. Pod koniec swojego 19-letniego życia cierpiał na białaczkę i zapalenie wątroby.

 

To właśnie szczególny pozytywny wyraz pyszczka czworonoga sprawił, że pies stał się bohaterem internetowych memów. Przez lata jego zdjęcia obiegły media społecznościowe na całym świecie, również w Polsce. 

 

Internetowa "kariera" Kabosu rozpoczęła się w 2010 roku. Wówczas jego zdjęcie, na którym pozował z założonymi na siebie łapami i pytającym wyrazem pyszczka, zrobiło furorę na wielu znanych serwisach (Reddit, Tumblr, 4Chan). Mem przedstawia przedstawia psa otoczonego kolorowymi tekstami pisanymi czcionką Comic Sans, wśród których najczęściej pojawia się słowo "wow".

Kabosu twarzą NAFO. "Walczył" z rosyjską dezinformacją

W ostatnich latach słynny pies stał się też bohaterem internetowego ruchu wspierającego Ukrainę i walczącego z rosyjską dezinformacją. Chodzi o NAFO, czyli North Atlantic Fellas Organization (dosłownie: Organizacja Ziomeczków Północnoatlantyckich). Nazwa ruchu w zabawny sposób nawiązuje do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego NATO.

 

Od 2022 roku pyszczek słynnego "pieseła" nie raz pojawiał się na memach NAFO a działalność grupy została doceniona przez Ministerstwo Obrony Ukrainy.

 

"Zazwyczaj dziękujemy naszym międzynarodowym partnerom za pomoc w sferze bezpieczeństwa. Ale dzisiaj chcemy zwrócić waszą uwagę na wyjątkowe stowarzyszenie - North Atlantic Fella Organization (NAFO). Dziękujemy za niestrudzoną walkę z kremlowską propagandą i trollami. Tak trzymać, ziomki" - taki komunikat opublikowano 28 sierpnia 2022 r. na oficjalnej stronie ukraińskiego MON na platformie X.

 

Później sam minister Ołeksij Reznikow opublikował zdjęcie, na którym na jego koszulce widnieje słynny pies, który stał się symbolem tego ruchu.

Nina Nowakowska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie