USA. Bombowiec B-21 w locie. US Air Force po raz pierwszy opublikowały takie zdjęcia

Świat
USA. Bombowiec B-21 w locie. US Air Force po raz pierwszy opublikowały takie zdjęcia
X/Edwards Air Force Base
Bombowiec B-21 Raider. Opublikowano zdjęcia z testów

Amerykański bombowiec B-21 Raider po raz pierwszy został zaprezentowany w locie. Zdjęcia maszyny zostały opublikowane przez bazę doświadczalną w Edwards. Samolot jest wart setki milionów dolarów i ma zastąpić starsze modele bombowców sił powietrznych USA.

B-21 Raider wprawdzie został zaprezentowany w grudniu 2022 r., ale pierwsze zdjęcia z lotu bombowca ukazały się w czwartek. Opublikowało je na platformie X 412. Skrzydło Doświadczalne Bazy Sił Powietrznych Edwards. 

 

Według doniesień mediów najnowocześniejszy amerykański bombowiec ma kosztować około 700 mln dolarów. Amerykanie dawkują informacje dotyczące maszyny. 

USA. Bombowiec B-21 Raider. Opublikowano zdjęcia z testów

Pierwsze zdjęcia w locie B-21 Raider zostały zrobione podczas testów. Na początku maja Andrew Hunter, asystent sekretarza Sił Powietrznych ds. pozyskiwania, technologii i logistyki przekazał, że zostaną zachowane terminy, a lotnicy niebawem będą mieli maszyny do dyspozycji.

 

 

 

Metro.co.uk podało, że ma ich powstać co najmniej sto. Stopniowo będą zastępowały bombowce B-1 i B-2 oraz B-52. "B-21 to bombowiec o podwójnych możliwościach, zdolny do przenoszenia zarówno amunicji konwencjonalnej, jak i nuklearnej" - czytamy. 

 

B-21 jest bombowcem dalekiego zasięgu, bo może pokonać nawet 11 tys. km. Operuje na wysokości do 15 tys. m i rozwija prędkość do 1 tys. km/h. Dysponuje technologią stealth, która sprawia, że może być niewidzialny dla radarów. 

 

Jest produkowany przez Northrop Grumman dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w ramach programu Long Range Strike Bomber.

Artur Pokorski / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie