"Polska na pierwszej linii". Rosja rozpocznie ataki w sieci

Polska Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
"Polska na pierwszej linii". Rosja rozpocznie ataki w sieci
Pixabay.com
Polska będzie celem rosyjskich cyberataków

Polska będzie jednym z głównych celów rosyjskich ataków cybernetycznych. Jak powiedział Krzysztof Gawkowski od pięciu lat nie było tak dużej aktywności w tym zakresie. - W najbliższych dwóch tygodniach Rosja chce zdestabilizować sytuację przed eurowyborami. Na pierwszej linii jest Polska - powiedział minister.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czwartek był gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu Zet. Polityk zdradził, że podczas ostatniej wizyty w Brukseli rozmawiał m.in. na temat ataków cybernetycznych.

Krzysztof Gawkowski ostrzega przed atakami na Polskę

- Dziś z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że w najbliższych dwóch tygodniach będzie największa aktywność dotycząca różnego rodzaju ataków cybernetycznych na Polskę i Europę, która będzie kierowana z Rosji - powiedział podkreślając, że tak dużej aktywności nie było od pięciu lat. 

 

- Rosja chce zdestabilizować sytuację przed eurowyborami. Na pierwszej linii jest Polska, ataki będą kierowane na dwóch polach: dezinformacji i na infrastrukturę krytyczną - ostrzegł wicepremier. - Dane potwierdzają, że zagrożenie cyberbezpieczeństwa Polski i innych państw europejskich stale rośnie - dodał. 

 

ZOBACZ: SBU zatrzymała biznesmena. Pomagał Rosji w przygotowaniach ataków

 

Polityk zapewnił, że zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w kraju, które pracują przy NASK-u, MON-ie oraz ABW-u kontrolują sytuację. - Ale to nie jest tak, że zawsze jesteśmy wolni od tego, że ktoś nie popełni błędu albo nie ma miejsca, gdzie adwersarz się nie przedostanie - przyznał. 

 

- Jesteśmy świetnie przygotowani (...) i moim obowiązkiem jest mówienie obywatelom, że państwo ich chroni, ale muszą uważać - powiedział minister.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie