"Haniebna rywalizacja". Recep Erdogan ostro o Eurowizji

Kultura
"Haniebna rywalizacja". Recep Erdogan ostro o Eurowizji
AP/Michael Varaklas/Martin Meissner

- Przy takich wydarzeniach spotkanie normalnego człowieka stało się niemożliwe – powiedział Recep Erdogan o Eurowizji. Prezydent Turcji oskarżył konkurs o promowanie niewłaściwych wzorców i wyraził zadowolenie, że jego państwo wycofało się z uczestnictwa kilka lat temu.

Prezydent Turcji ostro zareagował na Konkurs Piosenki Eurowizji, oskarżając coroczne wydarzenie o rzekome promowanie "neutralności płci" i zagrożenie dla tradycyjnej rodziny. 

Recep Erdogan krytykuje Eurowizję 

W przemówieniu wygłoszonym po posiedzeniu rządu Recep Tayyip Erdogan określił uczestników jako "konie trojańskie społecznego zepsucia". Stwierdził, że jego rząd słusznie trzyma Turcję z dala od konkursu muzycznego, który nazwał "haniebnym". 

 
- Przy takich wydarzeniach spotkanie normalnego człowieka stało się niemożliwe – powiedział Erdogan cytowany przez "The Guardian". 

 

ZOBACZ: Eurowizja. Izrael w finale. Organizatorzy zagłuszyli buczenie widowni

 
Było to wyraźne nawiązanie do Nemo, czyli zwycięzcy tegorocznego konkursu. Nemo określa się jako osoba niebinarna i aktywnie działa na rzecz LGBTQ. 
 

- Teraz lepiej rozumiemy, dlaczego podjęliśmy właściwą decyzję, trzymając Turcję z dala od tej haniebnej rywalizacji przez ostatnie 12 lat - powiedział. 

 

ZOBACZ: To nie kupony KFC, to oszustwo. Nie dajcie się nabrać

 

Erdogan wywodzi się z partii "Sprawiedliwość i Rozwój", która ma swoje korzenie w tureckim ruchu islamskim i nie toleruje praw wobec osób LGBTQ. Partia ta jest obecnie w rządzie Turcji.  

 

W ostatnich latach Turcja stała się mniej tolerancyjna względem praw osób LGBTQ. W najnowszej edycji Tęczowego Rankingu ILGA-Europe 2024, ilustrującego poziom równouprawnienia, na 49 państw Europy Turcja zajęła 46. pozycję. Polska jest na 41. 

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie