Żelazna Kopuła nad Europą. Donald Tusk: Za kilka dni przedstawimy projekt

Polska
Żelazna Kopuła nad Europą. Donald Tusk: Za kilka dni przedstawimy projekt
Polsat News
Donald Tusk mówił o Żelaznej Kopule

- Projekt Żelaznej Kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk. - Za kilka dni wraz z premierami przedstawię tę inicjatywę Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej - dodał szef polskiego rządu. Potrzebę budowy systemu obrony dla Europy Tusk deklarował podczas wcześniejszych wystąpień. - Atak na Izrael potwierdził, jak ważne są takie instalacje - mówił.

- Dzisiaj możemy liczyć na bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, a równocześnie będą sprzyjały naszej obronności i bezpieczeństwu - powiedział premier Donald Tusk.

 

Szef polskiego rządu poinformował o podpisaniu umowy na polski system satelitarny z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Kontrakt opiewa na 300 mln euro. Polska będzie w tej kwestii współpracować z Francją. 

 

- Obecność Europejskiego Banku Inwestycyjnego w tym projekcie jest nie do przecenienia - mówił Tusk podczas konferencji prasowej z Nadią Calvino, prezes tej instytucji.

 

- Mówimy o 300 mln euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy Żelaznej Kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu - przekazał premier. 

Żelazna kopuła. Donald Tusk: Budowa jest potrzebna

O potrzebie budowy takiego systemu mówił premier w kwietniu po spotkaniu z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen. 

 

- Budowa Żelaznej Kopuły przeciw rakietom i dronom jest potrzebna (...). Ostatni atak na Izrael potwierdził, jak ważne są takie instalacje. Nie ma powodu, żeby Europa takiego systemu nie miała - przekazał.

 

Tusk zaznaczył, że "nie trzeba mieć dużej wyobraźni, by rozumieć, że Europa jest też w strefie zagrożenia". - Dlatego cieszę się, że pani premier pozytywnie zareagowała na moją propozycję, by Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował skutecznie kopułę chroniącą nasze niebo - dodał. 

 

ZOBACZ: "Ani to spór, ani kopuła, ani żelazna". Szef BBN o słowach prezydenta i premiera

 

Do propozycji stworzenia Żelaznej Kopuły nad Europą odniósł się prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem takie rozwiązanie to "biznesowy projekt niemiecki", a Polska od lat tworzy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oparty przede wszystkim na systemie Patriot.

 

- Pierwsze baterie są już w tej chwili w Polsce i już w tej chwili służą na nich polscy żołnierze. Ale oczywiście one będą nadal dostarczane do naszego kraju - dodał. 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie