Prezydent Iranu nie żyje. Wiadomo, kto przejmie jego obowiązki

Świat
Prezydent Iranu nie żyje. Wiadomo, kto przejmie jego obowiązki
AP/Iranian First Vice-President Office
Wiceprezydent Iranu Mohammad Mokhber

Wiceprezydent Iranu Mohammad Mokhber przejmie tymczasowo obowiązki prezydenta po tragicznej śmierci Ebrahima Raisiego. W związku z sytuacją rząd irański zwołał pilne posiedzenie. Prezydent Raisi zginął w katastrofie śmigłowca, o czym poinformowano w poniedziałek rano. Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił w kraju pięciodniową żałobę.

Agencja AFP poinformowała, że pierwszy wiceprezydent Iranu - Mohammad Mokhber - przejął tymczasowo obowiązki prezydenta po tragicznej śmierci Ebrahima Raisiego.

 

Irańska konstytucja stanowi, że pierwszy wiceprezydent przejmuje władzę "w przypadku śmierci, odwołania, rezygnacji, nieobecności lub choroby prezydenta przez ponad dwa miesiące".

 

Na tymczasową nominację Mokhbera zgodę wyraził najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.

 

W katastrofie zginął również szef irańskiego MSZ Amirabdollahian Hossein. Jego obowiązku przejmie Ali Bagheri Kani - przekazała agencja IRNA.

 

Ali Chamenei ogłosił w kraju pięciodniową żałobę w związku z tragiczną śmiercią prezydenta i wysokich urzędników państwowych.

Prezydent Iranu nie żyje. W kraju odbędą się wybory

Zgodnie z irańską konstytucją w kraju w ciągu 50 dni muszą odbyć się wybory prezydenckie w celu wyłonienia nowego prezydenta.

 

Za ich zorganizowanie odpowiedzialna będzie rada złożona z przewodniczącego parlamentu, szefa sądownictwa i wiceprezydenta.

 

68-letni Mokhber został mianowany wiceprezydentem, przez Raisiego w sierpniu 2021 roku. Mokhber urodził się w mieście Dezful w południowo-zachodniej prowincji Khuzestan.

 

ZOBACZ: Prezydent Iranu nie żyje. Pojawiło się ostatnie nagranie

 

Od 2007 r. przewodniczył organizacji rządowej, której zadaniem było zarządzanie nieruchomościami skonfiskowanymi po rewolucji islamskiej w 1979 roku.

 

Fundacja, założona w latach 80-tych, z biegiem lat stała się głównym państwowym konglomeratem gospodarczym z udziałami w różnych sektorach.

Prezydent Iranu nie żyje. Rząd w Teheranie zwołał pilne posiedzenie

W związku ze śmiercią głowy państwa i ministra spraw zagranicznych irański rząd zwołał pilne posiedzenie - przekazała agencja prasowa IRNA.

 

Agencja ISNA poinformowała, że prawdopodobnie po spotkaniu zostanie podany termin uroczystości żałobnych upamiętniających prezydenta i ministra.

 
Irański rząd przekazał w oświadczeniu, że będą działać "bez najmniejszych zakłóceń". "Zapewniamy naród, że ścieżka służby będzie kontynuowana z niestrudzonym duchem Raisiego" - napisano.

 

Informację o śmierci prezydenta Iranu przekazano w poniedziałek rano. Maszyna rozbiła się o zbocze góry prawdopodobnie przez gęstą mgłę. Oficjalnej przyczyny katastrofy wciąż jednak nie podano.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie