Z opakowań czipsów zniknie powietrze? Na doniesienia zareagowała UE

Świat
Z opakowań czipsów zniknie powietrze? Na doniesienia zareagowała UE
Pixabay
Czipsy. Zdj. ilustracyjne

Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje o tym, że Unia Europejska przygotowuje kolejne przepisy. Tym razem dotyczą one paczek chipsów, które często zawierają dużo powietrza, co od wielu lat jest już przedmiotem żartów internautów. Ile w tym jest prawdy?

W ubiegłym tygodniu w polskim internecie pojawił się artykuł sugerujący, jakoby Unia Europejska miała zakazać powietrza w paczkach z chipsami. Wcześniej teksty o podobnym charakterze pojawiały się także na innych portalach. Ile w tym prawdy? 

Powietrze z paczek z chipsami zniknie?

Kraje Wspólnoty przyjęły niedawno nowe przepisy dotyczące opakowań, określane skrótem PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Rozporządzenie ma na celu przede wszystkim ograniczenie ilości niepotrzebnego plastiku stosowanego przez branżę spożywczą, na przykład poprzez zakaz pakowania pomidorów w dodatkowe pojemniki z tworzyw sztucznych, które nie spełniają żadnej funkcji.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Unia uruchamia mechanizm z czasu pandemii


Swoje zdanie na ten temat w rozmowie z Zieloną Interią wyraził ekspert UNEP/GRID Filip Piotrowski. - To ważny cel, gdyż dane Eurostat wskazują, że dotychczasowe działania podejmowane w tym zakresie przez Wspólnotę nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W ramach tej regulacji pojawiają się zapisy ograniczające użycie pewnych opakowań oraz wpływające na wymiary i przydatność do recyklingu tych, które na rynku pozostają - ocenił. 


Zgodnie z przepisami chodzi o ograniczenie maksymalnie do 50 proc. współczynnika pustej przestrzeni, ale tylko w przypadku opakowań, które stosowane są w handlu internetowym.

Stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące powietrza w paczkach z chipsami

W przypadku chipsów pusta przestrzeń w opakowaniu pełni zasadniczą funkcję, oprócz ochrony przed zgnieceniem. Wbrew popularnej opinii, przestrzeń nie jest wypełniona powietrzem, ale azotem. Gaz ten sprawia, że przekąska z ziemniaków zachowuje świeżość i chrupkość przez długi czas. 

 

ZOBACZ: Unia zabiera się za gotówkę. Jest problem do rozwiązania


Na temat informacji, jakie krążą w sieci postanowiła wypowiedzieć się również Komisja Europejska. Według jej przedstawiciela: "Komisja nie ma obecnie żadnych planów wprowadzenia zakazu napełnianych powietrzem torebek z chipsami ziemniaczanymi".

red / Polsatnews.pl / Zielona Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie