Ważna zmiana dla Ukraińców mieszkających w Polsce. Komunikat MSZ

Świat
Ważna zmiana dla Ukraińców mieszkających w Polsce. Komunikat MSZ
Polsat News
Ważna zmiana dla Ukraińców mieszkających w Polsce. Komunikat MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy znosi tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą. Jeszcze w maju w życie wejdzie nowa ustawa regulująca warunki mobilizacji do ukraińskiego wojska.

W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że od 18 maja mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą, mogą ubiegać się o usługi konsularne. Będą musieli jednak przedstawić wojskowy dokument rejestracyjny w formie papierowej lub elektronicznej.
 
Resort powiadomił, że w ciągu trwającej kilka tygodni przerwy zaktualizowano wzorce dokumentów. Ministerstwo Obrony i inne organy władzy stworzyli mechanizm aktualizacji danych ewidencji wojskowej i ich synchronizacji z usługami konsularnymi MSW.

Nowe zasady dla Ukraińców za granicą

"Zgodnie z nowym ustawodawstwem oprócz dokumentów niezbędnych do otrzymania wybranej usługi konsularnej wnioskodawcy muszą też złożyć swój dokument ewidencji wojskowej w formie papierowej lub elektronicznej" – przekazał resort.

 

ZOBACZ: Mówił o "rosyjskich miastach". Sołowjow nagle wspomniał o Warszawie

 
23 kwietnia Ukraina zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, krytykując tych, którzy unikali walki, a jednocześnie oczekiwali pomocy od państwa. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba napisał wówczas, że "przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa". 


"Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa" - napisał wówczas na platformie X. 

 

ZOBACZ: Ukraina uderzyła we wrażliwy punkt Rosji. Pożar w składzie ropy

 

W listopadzie BBC podała w raporcie opartym na danych dotyczących nielegalnych przekroczeń granicy z Polską, Mołdawią, Rumunią, Węgrami i Słowacją, że blisko 20 tys. mężczyzn zbiegło z Ukrainy od początku wojny, by uniknąć poboru.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie