Jest blisko zrównania go z ziemią. W ukraińskim mieście zostało 100 osób

Świat
Jest blisko zrównania go z ziemią. W ukraińskim mieście zostało 100 osób
PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO / deepstatemap
Akcja ewakuacyjna w Wowczańsku. Rosjanie już wkraczają do miasta

Wowczańsk na wschodzie Ukrainy jest nieustannie ostrzeliwany przez Rosjan, którzy zrównują miasto z ziemią. Jednocześnie trwa walka o ewakuację cywilów. Żołnierze i wolontariusze starają się uratować jak najwięcej osób, zanim wróg całkowicie przejmie teren. Rosjanie są już na przedmieściach.

Najeźdźcy atakują Wowczańsk w obwodzie charkowskim od północy. Zajęli kilka ulic i pierwsze zabudowania. Jednocześnie nieustannie atakują miasto kierowanymi bombami lotniczymi - wskazuje Andrij Kowalenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

 

Miasto jest niemal całkowicie zniszczone. Przed wojną mieszkało tam blisko 18 tysięcy osób. Teraz zostało około stu - przekazał przewodniczący władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Wojna w Ukrainie. Akcja ewakuacyjna z narażeniem życia w Wowczańsku

Trwa walka o ewakuację pozostałych cywilów. W sieci pojawiło się nagranie ukraińskich żołnierzy, którzy pomagają osobom próbującym się wydostać z miasta. "Człowieku zostaw te rzeczy, jeśli chcesz żyć" - mówi wojskowy pospieszając jednego z mężczyzn.

 

Żołnierzom z narażeniem życia pomagają wolontariusze i funkcjonariusze policji, ale ewakuacja tych, którzy pozostali w północnej części Wowczańska jest już niemożliwa ze względu na obecność Rosjan. Ukraińskie służby starają się ochronić cywilów w centralnej i południowej części miasta.

 

ZOBACZ: Ukraina może zaatakować most Krymski? Ekspert wskazuje, czego potrzebuje Kijów

 

Ukraińskie wojsko zaznacza, że próbuje poprawić sytuację taktyczną i umocnić pozycje w rejonie Wowczańska. Żołnierze przeczesują teren i prowadzą działania szturmowe, które spowolniają marsz Rosjan.

 

Niestety - mimo poświecenia wojskowych i funkcjonariuszy - dochodzi do kolejnych tragedii. Jak informuje biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, 16 maja czterech cywilów próbowało opuścić miasto własnym samochodem. Znaleźli się pod ostrzałem wroga. Zginął 70-letni kierowca i 83-letni pasażer. Żona kierowcy oraz kolejny pasażer są ranni.

Wowczańsk. Kluczowe miasto w planach Moskwy

Zdobycie Wowczańska jest kluczowe dla Rosjan. Miasto znajduje się siedem kilometrów od granicy z Rosją. Ukraińskie i zachodnie źródła wywiadowcze wskazują, że Kreml chce utworzyć 10-kilometrową strefę buforową na terenie Ukrainy w obwodzie charkowskim.

 

ZOBACZ: Ukraina. Planowali zamach na Wołodymyra Złenskiego. SBU zatrzymała pięć osób

 

Moskwa chce doprowadzić do sytuacji, w której Charków będzie w zasięgu artylerii lufowej ich wojska, a jednocześnie poza zasięgiem ukraińskiej broni zagrażającej centrom logistycznym Rosjan.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie