Nadchodzi załamanie pogody. W tych regionach będzie najgorzej

Polska
Nadchodzi załamanie pogody. W tych regionach będzie najgorzej
Flickr.com
Burze niemal w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenie

W sobotę i niedzielę niemal w całej Polsce pojawią się burze i opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. stopnia w związku z prognozowaną pogodą. Miejscami pojawią się również mgły, które będą mocno ograniczać widoczność.

Do tej pory mogliśmy się cieszyć niemal letnią aurą z wysokimi temperaturami i przygrzewającym słońcem. Jednak już w najbliższy weekend pogoda się zmieni. W sobotę i niedzielę (18-19.05) można spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz niemal we wszystkich regionach kraju. 

Pogoda w weekend. IMGW wydało ostrzeżenia

18 maja w ciągu dnia będzie spore zachmurzenie. Przelotne opady deszczu i burze pojawią się głównie na zachodzie, południu i w centrum kraju. Miejscami może nawet padać grad jak informuje IMGW. Prognozowana suma opadów deszczu wynosi 20 mm, a lokalnie 25 mm.

 

IMGW wydało ostrzeżenie 1 stopnia w związku z prognozowanymi burzami. Pojawią się one niemal w całym kraju, z wyjątkiem północnego wschodu. 

 

ZOBACZ: Burze pustoszą Teksas. Wprowadzono stan klęski żywiołowej

 

Temperatura będzie się wahać od 20°C do 24°C. Nieco chłodniej będzie w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów oraz nad samym morzem, tam od 16°C do 19°C. Wiatr raczej słaby i umiarkowany.

 

W nocy gdzieniegdzie pojawią się przelotne opady deszczu i lokalne burze. Prognozowana suma opadów to 10 mm. Przestroga dla kierowców na południu Polski, bowiem pojawią się tam mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura będzie się wahać w granicach od 10°C do 13°C, niższe wartości będą jedynie na obszarach podgórskich. 

Burze w niemal w całej Polsce

Z kolei w niedzielę nad niemal cała Polską pojawią się chmury. Według prognoz w całym kraju będą występować przelotne opady deszczu i burze, a lokalnie nawet opady gradu. Termometry pokażą maksymalnie 25°C, a nieco chłodnej będzie nad morzem oraz w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów, gdzie temperatura będzie wahać się od 19°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, ale w czasie burz w porywach do 70 km/h.


Natomiast niedzielna noc przyniesie przelotne opady deszczu, a w niektórych regionach mogą się pojawić również burze. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, jedynie w rejonach podgórskich od 7°C do 9°C. Wiatr będzie słaby.

 

W związku z prognozowanymi burzami oraz wiatrem zaleca się sprzątnięcie rzeczy pozostawionych m.in. na balkonach. Nawałnice mogą powodować szkody materialne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. 

Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie