Duży pożar na Podlasiu. Podczas akcji spłonął wóz strażacki

Polska
Duży pożar na Podlasiu. Podczas akcji spłonął wóz strażacki
Facebook/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Podczas akcji gaszenia pożaru lasu spłonął wóz strażacki

W pożarze lasu w Nadleśnictwie Bielsk spłonął wóz strażacki. "Pojazd nie zdążył odjechać po przerzuceniu przez wiatr ognia" - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Z pożarem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej, do akcji skierowano także policyjny śmigłowiec Black Hawk. W lasach w całej Polsce obowiązuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego.

Do pożaru lasu doszło w piątkowe popołudnie w okolicach miejscowości Jelonki między Kleszczelami a Hajnówką (woj. podlaskie). To obszar otuliny Puszczy Białowieskiej.

 

Na miejscu działały około 33 zastępy straży pożarnej oraz jednostki wysłane przez Lasy Państwowe. Zadysponowany został też policyjny śmigłowiec Black Hawk. Ogień objął obszar o powierzchni około 10 hektarów.

 

"Wiatr utrudniał działanie samolotom, a dym utrudniał widoczność" - przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku w mediach społecznościowych.

W trakcie akcji gaśniczej spłonął wóz strażacki

Pożar udało się opanować dzięki działaniom jednostek Państwowej Straży Pożarnej i jednostek OSP oraz dwóm samolotom czarterowanym przez Lasy Państwowe i helikopterowi.

 

ZOBACZ: Fala pożarów w Polsce. Czy Putin ma z tym coś wspólnego? Ekspert wyjaśnia

 

Bryg. Grzegorz Bajko z PSP w Hajnówce przekazał Interii, że podczas akcji spłonął z wóz strażacki.

 

- Samochód jednej z OSP z powiatu hajnowskiego ugrzązł na drodze leśnej i został objęty ogniem - powiedział Bajko. - Nikomu nic się nie stało - dodał.

 

Jak dodała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych "wóz strażacki należał do Ochotniczej Straży Pożarnej Kleszczele". Pojazd "nie zdążył odjechać po przerzuceniu przez wiatr ognia w jego pobliże".

Zagrożenia pożarowe w lasach. Straż Pożarna ostrzega

- W całym kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar - przekazał rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

 

Dodał, że większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc. i ma ekstremalną podatność na zapalenie.

 

ZOBACZ: Strażacy walczą z pożarami. W akcji śmigłowiec Black Hawk

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie części 6 województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

 

Podkreślono, że w piątek i sobotę na tych terenach obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. "Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwoń na 112" - zaapelowało RCB.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie