Eksplozja na wojskowej uczelni w Rosji. Ranni żołnierze

Świat
Eksplozja na wojskowej uczelni w Rosji. Ranni żołnierze
Alexander Zemlianichenko/AP
Wybuch na uczelni w Petersburgu

Na terenie Akademii Wojskowej im. Budionnego w Petersburgu doszło do wybuchu. Na ten moment wiadomo o kilku osobach rannych. Z oficjalnego komunikatu służb wynika, że eksplozję spowodować miała amunicja szkoleniowa. Pojawiają się jednak doniesienia o ataku drona.

Rosyjskie propagandowe media donoszą o eksplozji w Akademii Wojskowej im Budionnego w Petersburgu. Zdarzenie miało mieć miejsce około godz. 20:00 czasu moskiewskiego (godz. 19:00 w Polsce).

Wybuch w Rosji. Rannych kilka osób

Rosyjskie służby przekazały, że do wybuchu doszło w piwnicy budynku, a spowodować miała go składowana tam amunicja szkoleniowa, pochodząca jeszcze z czasów II wojny światowej.

 

"Rozważana jest wersja nieostrożnego obchodzenia się z amunicją" - podaje rosyjski kanał Czeka OGPU.

 

Według wstępnych danych rannych zostało siedem osób, dwie z nich są w stanie ciężkim, jedna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Poszkodowani to żołnierze - podaje RIA Novosti.

 

Agencja Unian informuje, że po godz. 21:00 (godz. 20:00 w Polsce) pojawiły się doniesienia o jeszcze jednej rannej osobie.

 

ZOBACZ: MSZ Rosji ostrzega Zachód. "Nie zostawimy bez odpowiedzi"

 

Doniesienia o wybuchu skomentowała służba prasowa Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.

Rosja. Władze mówią o przyczynach wybuchu

"Podczas sprzątania jednej z piwnic doszło do eksplozji. W wyniku wybuchu rannych zostało siedem osób z personelu wojskowego, które przewieziono do placówki medycznej Ministerstwa Obrony Rosji, gdzie zapewniono im niezbędną opiekę medyczną" - czytamy w komunikacie.

 

Głos w sprawie zabrał również gubernator Peterbsurga Aleksander Beglow. 

 

- Incydent w Akademii Łączności im. Budionnego leży w obszarze odpowiedzialności Ministerstwa Obrony Narodowej i nie ma charakteru terrorystycznego - stwierdził.

 

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiają się jednak doniesienia, że eksplozję spowodował atak drona. "Nadal nie wiadomo, co było przyczyną. Według niektórych źródeł w pobliżu akademii mógł wybuchnąć dron. Według innych amunicja" - podaje rosyjski kanał Baza.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie