Problem w Odrze powraca. Jest pierwszy stopień zagrożenia

Polska
Problem w Odrze powraca. Jest pierwszy stopień zagrożenia
W Odrze pojawiła się złota alga

- Przypisano pierwszy stopień zagrożenia - poinformował Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To reakcja na fakt, że w Odrze pojawiła się złota alga.

Komunikat w sprawie "złotej algi" wydał Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Kultury i Środowiska (ZZK MKiŚ). Przekazano w nim, że w tym tygodniu zaobserwowano wzrost złotej algi w Odrze. 
 
"W ramach przyjętej procedury monitoringowej, przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach" - przekazano w komunikacie.  

Złote algi pojawiły się w Odrze

"Złota alga" trafiła do wody z Odry przez kanał Gliwicki. Eksperci przekonują, że rozwój algi w nurcie rzeki jest ograniczony, ale wciąż stanowi zagrożenie. Przyczyniają się do tego m.in. niskie przepływy Odry stanowią dodatkowy czynnik zwiększający ryzyko. 

 

ZOBACZ: Strażacy walczą z pożarami. W akcji śmigłowiec Black Hawk


"Główny Inspektorat Środowiska zwiększył częstotliwość monitoringu, a Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zebrał się w tym tygodniu dwa razy, żeby aktualizować zalecenia dla służb. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana" - przekazano.  
 
14 maja odbyła się narada Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ z udziałem przedstawicieli resortów infrastruktury i przemysłu, Wód Polskich i wojewodów nadodrzańskich województw. Wydano rekomendacje dla służb, które mają na celu ograniczenie przedostawania się złotej algi z Kanału Gliwickiego do Odry. 16 maja odbyła się kolejna narada ZZK MKiŚ.

 

Kanał Gliwicki jest obecnie głównym siedliskiem złotej algi, a próg trzeciego (najwyższego) stopienia zagrożenia jest regularnie przekroczony od 15 kwietnia. 

Złote algi zagrożeniem dla rzek

Złote algi to potoczna nazwa alg z rodzaju Prymnesium parvum. Są w charakterystycznym żółtym i żółto-brązowym kolorze, od czego wzięła się ich nazwa.

 

ZOBACZ: Mówił o "rosyjskich miastach". Sołowjow nagle wspomniał o Warszawie


Są to algi spotykane na całym świecie. Znajdziemy je głównie w słonawych wodach śródlądowych. Podczas ich zakwitu woda przybiera złoty kolor.


Złote algi są bardzo toksyczne dla organizmów wodnych. Prowadzą do wymierania ryb. Dla człowieka nie są bezpośrednim zagrożeniem. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie