Jarosław Kaczyński podjął decyzję. Krzysztof Jurgiel zawieszony w PiS

Polska
Jarosław Kaczyński podjął decyzję. Krzysztof Jurgiel zawieszony w PiS
Eastnews/Pawel Wodzynski
Europoseł Krzysztof Jurgiel

"Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości" - oświadczył w mediach społecznościowych rzecznik prasowy partii Rafał Bochenek. Polityk jest obecnie europosłem.

"Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego, z dniem dzisiejszym Krzysztof Jurgiel, członek Prawa i Sprawiedliwości w woj. podlaskim, został zawieszony w prawach członka PiS" - oświadczył w czwartek wieczorem na platformie X Rafał Bochenek. 

 

Jak dodał rzecznik PiS decyzja o jego zawieszeniu "wchodzi w życie z dniem dzisiejszym". Nie podał jednak powodów zawieszenia przez prezesa PiS. 

Krzysztof Jurgiel zawieszony w PiS. Kim jest?

Krzysztof Jurgiel jest obecnie europosłem. Wcześniej miał okazję zdobyć doświadczenie niemal na każdym szczeblu krajowej polityki. Pracował jako urzędnik i należy do NZS "Solidarność". Zasiadł we władzach krajowych PiS, m.in. w zarządzie głównym, gdzie został przewodniczącym komisji etyki. Potem objął funkcję przewodniczącego podlaskich struktur partii. 

 

ZOBACZ: Krzysztof Jurgiel ma most swojego imienia. "Niecodzienna uroczystość"

 

Na początku swojej politycznej kariery był radnym rady miejskiej w Białymstoku. Szybko został mianowany wiceprezydentem, a już po roku objął funkcję prezydenta Białegostoku. W 1998 roku uzyskał mandat do rady - tym razem sejmiku podlaskiego, której został przewodniczącym

Jurgiel dwukrotnie był ministrem rolnictwa

W 2001 dostał się do Sejmu IV kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zaledwie dwa lata później z powodzeniem kandydował w wyborach uzupełniających do Senatu. W 2005 roku po raz kolejny został posłem i na rok została mu przyznana teka ministra rolnictwa. Później kontynuował karierę poselską przez dwie kolejne kadencje. 

 

ZOBACZ: Jurgiel: Wojciechowski ma szansę zostać komisarzem UE ds. rolnictwa

 

16 listopada 2015 powołany na ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Beaty Szydło, a 11 grudnia 2017 objął to stanowisko w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale zrezygnował w 2018 roku. 

 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 z 2. pozycji na liście PiS uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, otrzymując 104 592 głosy w okręgu obejmującym województwo warmińsko-mazurskie oraz województwo podlaskie. Obecnie nie startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie