Inflacja w kwietniu. GUS opublikował nowe dane

Biznes
Inflacja w kwietniu. GUS opublikował nowe dane
Polsat News
GUS przekazał najnowsze dane o inflacji

Inflacja konsumencka w kwietniu wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem jest to wzrost o 0,4 punktu procentowego. Wkrótce te dane mogą zostać pobite przez uwolnienie cen energii.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły rok do roku o 2,4 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosły o 1,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

Największy wpływ na wskaźniki inflacji miały wyższe ceny w zakresie żywności i napojów bezalkoholowych o 1,9 proc. i wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych o 4,6 proc.

 

Ceny odzieży i obuwia wzrosły o 0,4 proc., z kolei o 2,2 proc. wzrosły koszty prowadzenia mieszkania i wyposażenie go. Ceny usług w zakresie zdrowia wzrosły o 3,9 proc. Z kolei ceny transportu spadły w ujęciu rocznym o 1,6 proc.

Inflacja w kwietniu 2024. GUS podał nowe dane

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2024 r. wzrósł o 1,9 proc. rdr wobec 1,0 proc. w IV kw. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w I kw. wzrósł o 0,4 proc., po spadku o 0,1 proc. kdk kwartał wcześniej.

 

ZOBACZ: Sejmowa kłótnia o ceny energii. "Sprzątamy chaos, który po sobie zostawiliście"

 

Przekazano, że ceny usług świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w kwietniu o 13,1 proc. rok do roku. Wzrost wyniósł o 4,8 proc. miesiąc do miesiąca.

 

Wcześniej, według szacunku flash GUS podawał, że inflacja konsumencka w kwietniu wyniosła 2,4 proc. rok do roku i 1 proc. miesiąc do miesiąca.

Wzrost inflacji. W czerwcu kończy się tarcza antyinflacyjna

W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.

 

W szacunku flash inflacja wyniosła w marcu wyniosła 1,9 proc. rok do roku i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

 

ZOBACZ: Ceny czereśni wyższe niż zwykle. Wszystko przez przymrozki

 

Inflacja w najbliższych miesiącach może wzrastać z powodu zmian dokonanych przez rząd Donalda Tuska. W czerwcu skończy się tarcza antyinflacyjna, a to spowoduje podwyżkę cen prądu. 

 

- Zostawiliście polską energetykę w opłakanym stanie - zwróciła się do posłów PiS podczas sejmowej debaty o cenach prądu minister klimatu Paulina Henning-Kloska. - Jest najdroższa, jeśli chodzi o opłaty emisyjne w Europie - dodała.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie