Rosja zmienia taktykę. "Chcą stworzyć strefę buforową"

Świat
Rosja zmienia taktykę. "Chcą stworzyć strefę buforową"
PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO
Trwają walki z wojskami rosyjskimi, które atakują obwód charkowski

"Trwają walki z wojskami rosyjskimi atakującymi obwód charkowski" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że sytuacja w tym regionie jest pod kontrolą. "W ciągu ostatniej doby doszło do 148 starć bojowych" - zaznaczono. Instytut Studiów nad Wojną przekazał, że Rosja prawdopodobnie chce stworzyć w obwodzie charkowskim strefę buforową, nie wnikając w głąb Ukrainy.

"W sektorze charkowskim ukraińskie jednostki odparły 13 ataków przeciwnika na kierunkach Nowa Towołżanka - Wowczańsk, Szebekino - Wowczańsk, Hatyszcze - Wowczańsk, Murom - Starycia, Srtiłecza - Hłyboke, Pylna - Hłyboke, Hłyboke - Łypci" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w mediach społecznościowych.

 

"Działania bojowe trwają, sytuacja znajduje się pod kontrolą" - dodano. Według komunikatu straty wroga na tym odcinku wyniosły 164 ludzi i 25 sztuk sprzętu.

 

Armia poinformowała o odparciu 22 ataków Rosjan w położonym na wschód od Charkowa rejonie Kupiańska.

 

"W walkach nie utracono żadnych pozycji (...). Na niektórych obszarach pozycja taktyczna naszych wojsk poprawiła się. Trwają walki w rejonach Kowaliwka - Nowojehoriwka i Kysliwka - Iwaniwka" - zaznaczono.

 

Ogółem w ciągu ostatniej doby na wszystkich odcinkach frontu doszło do 148 starć bojowych - przekazano.

 

Jak dodano, Rosja dokonała sześciu ataków rakietowych, 30 nalotów z zastosowaniem kierowanych bomb lotniczych, prawie 300 uderzeń dronami kamikadze oraz ponad 2,5 tys. ostrzałów pozycji naszych wojsk.

 

Wojna na Ukrainie. Rosja atakuje w obwodzie charkowskim

 

W raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), zauważa,  że Rosja prawdopodobnie planuje stworzenie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy strefę buforową.

 

"Szybkie tempo zajmowania przez siły rosyjskie Wowczańska i doniesienia o zniszczeniu przez nie kilku mostów na kluczowych szlakach wodnych w mieście wskazuje na to, że ich priorytetem jest stworzenie strefy buforowej" - zaznaczono.

 

Obwód charkowski graniczy z obwodem biełgorodzkim w Rosji.

 

ZOBACZ: Ukraina uderzyła we wrażliwy punkt Rosji. Pożar w składzie ropy

 

ISW zaznaczył, że "nie jest jasne, dlaczego siły rosyjskie miałyby niszczyć mosty, przez które musiałyby przejść i zapewnić stabilną logistykę".

 

"Ataki ta świadczą zatem o tym, że priorytetem sił rosyjskich mogą być natychmiastowe zdobycze w nieufortyfikowanym obszarze północnej Ukrainy" - zauważa Instytut.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie