IMGW ostrzega przed "ekstremalnym zagrożeniem". Alerty dla całej Polski

Pogoda
IMGW ostrzega przed "ekstremalnym zagrożeniem". Alerty dla całej Polski
Polsat News
Zagrożenie pożarowe w lasach rośnie

Niemal w całym kraju utrzymuje się ekstremalne zagrożenie pożarowe. W środę znów będzie niebezpiecznie. IMGW wydało alerty dla wszystkich województw. Najpoważniejsza sytuacja występować będzie w zachodniej i centralnej Polsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o suszy, która powoduje, że wzrasta zagrożenie pożarami lasów.

 

Niebezpieczną sytuację potęguje dodatkowo brak opadów, duże nasłonecznienie oraz wiatr. Także najbliższe dni zapowiadają się ciepłe i bez deszczu.

Zagrożenie pożarowe w lasach rośnie. Ekstremalna sytuacja

"Susza meteorologiczna, deficyt opadów oraz duże usłonecznienie i czynnik wiatru od początku maja potęgują zagrożenie pożarami w zachodniej i centralnej Polsce. Najbliższe dni wciąż bez opadów i ciepłe" - czytamy we wpisie IMGW na X.

 

Alerty o zagrożeniu pożarami obowiązują w całej Polsce. W środę ekstremalna sytuacja występować będzie prawie w całym kraju. W niektórych miejscach zagrożenie będzie bardzo wysokie lub wysokie. Jedynie na północy, nad samym morzem oraz w górach zagrożenie pożarami będzie średnie lub niskie.

 

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa przekazało, że obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, a to powoduje, że pożary mogą występować częściej. "Wierzchnia warstwa gleby jest już mocno przesuszona, wilgotność spada do nawet 10-15 proc." - szacuje IMGW.

 

ZOBACZ: Dramat turystów w Beskidach. Mogli tylko wołać o pomoc

Susza w całym kraju. Apele o oszczędzanie wody

"Po mokrej zimie i mokrym początku wiosny warunki wilgotnościowe gleby oraz sytuacja hydrologiczna na rzekach były dobre. Aktualnie, w związku z deficytem opadów, sytuacja ulega pogorszeniu. Miejmy to na uwadze i oszczędzajmy wodę" - apeluje IMGW.

 

Maj, jak do tej pory, jest miesiącem z suszą meteorologiczną. W wielu miejscach w kraju, szczególnie na zachodzie, nie padało od początku miesiąca.

 

IMGW wyjaśnia, że suma parowania jest wyższa niż ilość opadów, co oznacza, że bilans wodny jest ujemny - więcej wody tracimy niż zyskujemy.

 

Maj to również miesiąc z dodatnią anomalią temperatury powietrza (+1,7 st. Celsjusza do 13.05). Meteorolodzy nazywają tak wyjątkowo wysokie, jak na tę porę roku, temperatury.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie