Antony Blinken w Kijowie. Sekretarz stanu USA o "niezachwianym wsparciu dla Ukrainy"

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Antony Blinken w Kijowie. Sekretarz stanu USA o "niezachwianym wsparciu dla Ukrainy"
Brendan Smialowski/Associated Press
Antony Blinken przyjechał pociągiem do Kijowa

- Wróciłem dziś do Kijowa, aby zademonstrować nasze niezachwiane wsparcie - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Urzędnik pojawił się z niezapowiedzianą wizytą we wtorek rano. Na miejsce dotarł pociągiem, skąd był eskortowany przez służby.

We wtorek rano sekretarz stanu USA Antony Blinken pojawił się z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainie. "Wróciłem dziś do Kijowa, aby zademonstrować nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy, która broni swojej wolności przed rosyjską agresją" - poinformował na platformie X. 

Antony Blinken pojechał do Kijowa

Agencja informacyjna Reuters podkreśla, że Blinken pojawił się w Kijowie po tym, jak Stany Zjednoczone tygodniami opóźniały pakiet pomocy wojskowej dla tego kraju o wartości 61 miliardów dolarów.

 

Przedstawiciel USA dotarł do Kijowa pociągiem. Jeden z urzędników, który chce zachować anonimowość przekazał dziennikarzom, że Stany Zjednoczone chcą przekazać "mocny sygnał uspokajający Ukraińcom, którzy najwyraźniej znajdują się w bardzo trudnym momencie".

 

ZOBACZ: Ukraina uderzyła we wrażliwy punkt Rosji. Pożar w składzie ropy

 

- Misją sekretarza jest tak naprawdę omówienie sposobu, w jaki nasza dodatkowa pomoc będzie realizowana, by wzmocnić ich obronę i umożliwić coraz większe przejmowanie inicjatywy na polu bitwy - dodał urzędnik.

 

Kijów od kilku tygodni pozostaje w tyle na polu bitwy. Rosyjskie wojska systematycznie przesuwają się w głąb kraju wykorzystując braki amunicji oraz niedobór żołnierzy po stronie Ukrainy. 

Stany Zjednoczone przekażą nowy pakiet pomocy Ukrainie

W poniedziałek doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Waszyngton próbuje przyspieszyć "tempo dostaw" broni na Ukrainę, aby pomóc jej odwrócić niekorzystną sytuację.

 

- Opóźnienie wpędziło Ukrainę w dołek i staramy się pomóc jej jak najszybciej się z niego wydostać - zadeklarował Sullivan, dodając, że w tym tygodniu zostanie ogłoszony nowy pakiet broni dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie