Siergiej Ławrow o konfrontacji z NATO. "Rosja jest gotowa"

Świat
Siergiej Ławrow o konfrontacji z NATO. "Rosja jest gotowa"
AP
Sergiej Ławrow

- Jeśli Zachód chce walczyć za Ukrainę na polu bitwy, Rosja jest na to przygotowana - powiedział nominowany po raz kolejny na ministra spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dyplomata w trakcie konsultacji w Radzie Federacji komentował bieżącą sytuację swojego kraju.

Siergiej Ławrow stawił się w poniedziałek przed przedstawicielami Rady Federacji. Dzień wcześniej Władimir Putin wysunął jego kandydaturę na ministra spraw zagranicznych w nowym rządzie Michaiła Miszustina. 

Ławrow: To postawienie Moskwie ultimatum

Podczas przemówienia przed parlamentem Ławrow nawiązał do sytuacji w Ukrainie oraz udzielanej Kijowowi pomocy przez Zachód. Według niego kraje NATO dążą do bezpośredniego starcia z Rosją.

 

- Jeśli Zachód chce walczyć za Ukrainę na polu bitwy, Rosja jest na to przygotowana - stwierdził polityk. - Mają prawo - jeśli chcą, żeby było to na polu bitwy, to będzie na polu bitwy - dodał.

 

W zeszłym tygodniu Kreml stwierdził, że wysłanie wojsk NATO na Ukrainę byłoby niezwykle niebezpieczne. Władimir Putin powiedział, że może to doprowadzić do rozszerzenia konfliktu na świecie. 

 

ZOBACZ: Zmiany w rosyjskim MON. Władimir Putin zdecydował ws. Siergieja Szojgu

 

Ławrow podczas przemówienia nawiązał również do rozmów pokojowych, które mają odbyć się w Szwajcarii w czerwcu bez udziału Rosji. Ocenił, że jest to równoznaczne z postawieniem Moskwie ultimatum. 

 

Porównał tę sytuację do "nagany dla ucznia", o którego losie nauczyciele decydują za zamkniętymi drzwiami. - Nie można tak rozmawiać z nikim, zwłaszcza z nami - powiedział Ławrow. 

Nowy rząd Rosji. Szojgu traci stanowisko

We wtorek - w dniu zaprzysiężenia Władimira Putina jako prezydenta - 58-letni Michaił Miszustin - zgodnie z oczekiwaniem - ogłosił dymisję całego rządu.

 

W piątek jednak Władimir Putin ponownie mianował go premierem Rosji. Następnego dnia Michaił Miszustin zaproponował członków nowego rządu, a w niedzielę swoje kandydatury wysunął Putin.

 

Znalazł się wśród nich Siergiej Ławrow, który rosyjską dyplomacją kieruje od 20 lat. Stanowisko stracił z kolei szef MON - Siergiej Szojgu.

 

Na kandydatury rekomendowane przez Władimira Putina muszą zgodzić się Rada Federacji i Duma Państwowa, co wydaje się być jedynie formalnością.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie