Nietypowe porody w Zachodniopomorskiem. Zdarzają się raz na kilka lat

Polska
Nietypowe porody w Zachodniopomorskiem. Zdarzają się raz na kilka lat
Polsat News
Dyspozytorzy z woj. zachodnipomorskiego odebrali dwa porody przez telefon

Dyspozytorzy numeru alarmowego w województwie zachodniopomorskim pomogli w odebraniu porodu za pomocą instrukcji podawanych przez telefon. Statystycznie taka sytuacja zdarza się raz na kilka lat, ale ratownikom z tego regionu wystarczyło kilka dni, by uczestniczyć w aż dwóch takich narodzinach.

Pod koniec kwietnia pod numer alarmowy zadzwonił zdenerwowany mężczyzna, który poinformował, że jego siostra właśnie zaczyna rodzić. Na miejsce natychmiast wysłano karetkę, ale maluch tak bardzo śpieszył się na świat, że trzeba było działać natychmiast.

 

ZOBACZ: Niezwykłe narodziny w Krakowie. Na świat przyszły czworaczki

 

Dlatego dyspozytor przez telefon instruował go krok po kroku, co ma zrobić. Mężczyzna wykonywał polecenia i wszystko zakończyło się pomyślnie dla mamy oraz dziecka. 

Dwa "teleporody" w Zachodniopomorskiem

Wbrew statystykom na drugi taki poród nie trzeba było długo czekać. Wystarczyło kilka dni, by do podobnej sytuacji doszło w powiecie sławieńskim. Tym razem dzwoniła kobieta, która poinformowała, że u jej córki rozpoczęła się akcja porodowa.

 

ZOBACZ: Trojaczki w opolskiej klinice. To pierwsze takie narodziny w tym roku

 

Dzięki instrukcjom udzielonym przez dyspozytora dzielnej babci udało się odebrać poród i przywitać na świecie wnuka. Chłopiec otrzymał 10 punktów w skali Apgar. 

 

ZOBACZ: Wielkopolska: Matka urodziła w samochodzie. Poród odbierała przypadkowa kobieta

 

Rocznie do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego trafia ponad 1mln 200 tys. zgłoszeń od mieszkańców, którzy potrzebują pomocy. Zwykle są to telefony, które dotyczą wypadków samochodowych, urazów, czy zatrzymań akcji serca. Zgłoszenia dotyczących trwających porodów zdarzają się bardzo rzadko. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie