Sprawa Tomasza Sz. Prokuratura stawia zarzuty

Polska
Sprawa Tomasza Sz. Prokuratura stawia zarzuty
Polsat News
Ruch Prokuratury Krajowej ws. Tomasza Sz.

Prokuratura Krajowa zdecydowała o przedstawieniu Tomaszowi Sz. zarzutów szpiegostwa. W związku z podjętą decyzją śledczy skierują do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie byłego sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uciekł na Białoruś.

Informację o przedstawieniu przez Prokuraturę Krajową zarzutów dotyczących szpiegostwa na rzecz obcego państwa przekazała Interii prokurator Anna Adamiak.

 

- W najbliższym czasie wniosek zostanie skierowany do sądu. To procedura, kiedy osoba podejrzana jest poza granicami kraju, co po decyzji sądu, będzie skutkowało wydaniem listu gończego - przekazała.

 

Tomasz Sz., który kilka dni temu ciekł na Białoruś, gdzie poprosił dyktatora Alaksandra Łukaszenkę o azyl polityczny, oskarżony będzie z art. 130 Kodeksu karnego par 1. i par 5. Obydwa dotyczą szpiegostwa.

 

ZOBACZ: Tomasz Szmydt prosi o azyl na Białorusi. Jest komentarz Alaksandra Łukaszenki

 

Paragraf pierwszy wskazuje, że "kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz, przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5".

 

Zaś w paragrafie piątym zapisano, że "funkcjonariusz publiczny oraz osoba pełniąca dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową, dopuszczający się czynu, o którym mowa w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Śledztwo ws. Tomasza Sz. "Szerzenie narracji oskarżającej Polskę"

Sprawą Tomasza Sz. zajmuje się Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie były sędzia zaangażowany był w działania przeciwko szeroko pojętemu bezpieczeństwu Polski.

 

"Zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że Tomasz Sz. brał udział w wojnie hybrydowej w postaci wojny informacyjnej prowadzonej przez Republikę Białoruś i Federację Rosyjską przeciwko Polsce" - napisano.

 

"Wypowiedzi Tomasza Sz., uwiarygadniane powoływaniem się na status polskiego sędziego, zostały wykorzystane przez władze białoruskie i rosyjskie dla ich celów propagandowych, polegających na szerzeniu narracji oskarżającej Polskę o niesamodzielną politykę mającą na celu destabilizację Białorusi i Ukrainy" - dodano.

 

ZOBACZ: Zwrot w sprawie Tomasza Szmydta. "Nie jest już sędzią WSA"

 

W czwartek Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym zdecydował o uchyleniu immunitetu sędziego Sz. NSA zezwolił na zatrzymanie mężczyzny i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.

 

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował także o przyjęciu oświadczenia Tomasza Szmydta, w którym zrzekł się urzędu ze skutkiem natychmiastowym.

Marcin Jan Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie