Naukowcy alarmują. Pierwszy taki przypadek w historii

Świat
Naukowcy alarmują. Pierwszy taki przypadek w historii
Jose Manuel Romero/AP
Lodowiec Humboldt w Wenezueli

Wenezuela może stać się pierwszym we współczesnej historii krajem, który straci wszystkie swoje lodowce. Klimatolodzy oświadczyli, że jedyny pozostały w Ameryce Południowej masyw jest zbyt mały, aby wciąż można go było sklasyfikować jako lodowiec. Wenezuela to nie jedyny kraj, którego w przyszłości może dotyczyć ten problem.

Klimatolodzy oświadczyli, że jedyny pozostały w Ameryce Południowej lodowiec - Humboldt, czyli La Corona w Andach - stał się "zbyt mały, aby można go było sklasyfikować jako lodowiec". W ubiegłym stuleciu Wenezuela straciła co najmniej sześć innych lodowców.

W Wenezueli znikają lodowce. Powodem zmiany klimatu

- Od 2000 roku na ostatnim lodowcu Wenezueli nie było zbyt wiele pokrywy lodowej - powiedziała dr Caroline Clason, glacjolog z Uniwersytetu w Durham. Badaczka powiadomiła, że Humboldt został przeklasyfikowany jako pole lodowe.

 

Naukowcy informowali wcześniej, że lodowiec skurczył się z 450 hektarów do zaledwie dwóch. Obecnie jego powierzchnia może być mniejsza. Jeszcze w 2018 roku NASA uważała Humboldt za ostatni lodowiec Wenezueli.

 

ZOBACZ: Odnaleźli skarb z legend. Należał do tajemniczej postaci

 

Choć nie ma ogólnoświatowego standardu w klasyfikowaniu lodowców, amerykańska służba geologiczna podaje, że powszechnie przyjęto, że bryła lodu musi w takim wypadku mieć powierzchnię 10 hektarów.

Ocieplenie klimatu. Kolejne kraje stracą swoje lodowce

Według glacjologów lodowcem jest masa lodu, która odkształca się pod własnym ciężarem. - Pole lodowe takie jak Humboldt, mające mniej więcej powierzchnię dwóch boisk piłkarskich, nie jest lodowcem - mówił BBC prof. Mark Maslin z Uniwersytetu Londyńskiego.

 

- Lodowce to lód wypełniający doliny - taka jest definicja - i dlatego powiedziałbym, że w Wenezueli w ogóle nie ma lodowców - powiedział naukowiec.

 

Najnowsze prognozy pokazują, że do 2100 roku na całym świecie - w zależności od regionu - zniknie od 20 do 80 proc. lodowców.

 

Według Maximiliano Herrery, badacza ekstremalnych warunków pogodowych, kolejnymi krajami, które prawdopodobnie stracą swoje lodowce będą Indonezja, Meksyk i Słowenia.

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie