Komisja Wenecka chce zmian w polskim prawie. Chodzi o ustawę o KRS

Polska
Komisja Wenecka chce zmian w polskim prawie. Chodzi o ustawę o KRS
Polsat News
Komisja Wenecka wydała opinię dotyczącą ustawy o KRS

Komisja Wenecka wydała pilną opinię w sprawie projektu ustawy o zmianie w KRS. Zalecono "ponowne rozważenie kryteriów kwalifikowalności sędziów ubiegających się o kandydowanie w wyborach do KRS". Krzysztof Kwiatkowski z PO przekazał, że Senat "natychmiast rozpoczął pracę".

Komisja Wenecka wydała w środę pilną wspólną opinię z Dyrekcją Generalną Praw Człowieka i Praworządności Rady Europy w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Informację tę przekazała sama komisja w mediach społecznościowych.

 

Opinia ta jest następstwem wniosku Przewodniczącego Komitetu ds. Przestrzegania Obowiązków i Zobowiązań przez Państwa Członkowskie (Komitet Monitorujący) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z dnia 7 marca 2024 r. Z wnioskiem o zastosowanie trybu pilnego wystąpił Minister Sprawiedliwości RP.

 

Pilna wspólna opinia zostanie przedłożona do zatwierdzenia na 139. sesji plenarnej Komisji 21-22 czerwca.

Komisja Wenecka wydała opinię ws. zmian w polskim prawie. Chodzi o ustawę o KRS

W opinii czytamy m.in., że Komisja Wenecka i Dyrekcja Generalna "zalecają ponowne rozważenie kryteriów kwalifikujących sędziów ubiegających się o kandydowanie w wyborach do KRS".

 

Decyzję komisji skomentował minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

 

"Dziękuję Komisji Weneckiej za współpracę i zaufanie. Z pewnością opinia będzie miała wpływ na ostateczny tekst ustawy. Rząd Polski podtrzymuje swoje zaangażowanie w korzystanie z wiedzy Komisji Weneckiej" - napisał Adam Bodnar.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Unia uruchamia mechanizm z czasu pandemii

 

"Komisja Wenecka przedstawiła opinię do zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej" - powiadomił senator PO Krzysztof Kwiatkowski.

 

Polityk przekazał, że Senat "natychmiast rozpoczął pracę". "Poważnie traktujemy uwagi Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, o to walczyliśmy przez 8 lat" - napisał Kwiatkowski.

Ustawa o KRS. Sejm przegłosował zmianę

Rządową nowelizację ustawy o KRS Sejm przyjął 12 kwietnia. Ustawa zakłada m.in., że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty.

 

Nowelizacją na najbliższym posiedzeniu ma się zająć Senat.

 

ZOBACZ: Prawo weta w UE do likwidacji? Poseł Lewicy: To nie wymysł Niemiec

 

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich tygodniach krytycznie oceniał zaproponowane przez MS zmiany przepisów. Zapowiedział też, że ustawa o KRS nie zyska jego akceptacji m.in. dlatego, że różnicuje tzw. starych sędziów od tych z rekomendacji obecnej KRS.

 

"Sędziowie otrzymali nominację od prezydenta RP, złożyli ślubowania i wszyscy mają równy status" - stwierdził w "DGP" Duda. Dodał też, że może dyskutować o zmianach w prawie, pod warunkiem, że rząd, w szczególności minister sprawiedliwości, będą przestrzegać prawa.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie