Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Miał 88 lat

Kultura
Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Miał 88 lat
MAREK MALISZEWSKI/REPORTER
Jan Ptaszyn Wróblewski miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman i kompozytor. Wiadomość w mediach społecznościowych przekazała rodzina muzyka. Artysta miał 88 lat.

"Z przykrością i głębokim bólem informujemy, że Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł dziś w Warszawie" - przekazała rodzina na profilu muzyka.

Kim był Jan Ptaszyn Wróblewski?

Jan Ptaszyn Wróblewski był muzykiem, kompozytorem, aranżerem, leaderem, publicystą, autorem programów radiowych i telewizyjnych. Prowadził zainicjowany w 1970 roku Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn "Trzy kwadranse jazzu".

 

Muzyk urodził się 27 marca 1936 roku w Kaliszu. Karierę rozpoczął w wieku 18 lat, prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, gdzie grał na fortepianie i klarnecie. 

 

Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważał występ na I-szym Festiwalu Jazzowym w Sopocie 1956 z legendarnym Sekstetem Komedy. 

 

ZOBACZ: Zmarła prof. Jadwiga Staniszkis. Informację potwierdziła rodzina

 

Dwa lata później jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry, która wystąpiła na Newport Jazz Festival.

 

Na początku lat 60' współpracował z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. A następnie prowadził własne zespoły: Kwintet Poznański,Jazz
Outsiders,Polish Jazz Quartet,Studio Jazzowe Polskiego Radia, SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland.

 

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie