Wojna w Ukrainie. Amerykanie mówią o kontrofensywie Ukrainy. Padła data

Świat
Wojna w Ukrainie. Amerykanie mówią o kontrofensywie Ukrainy. Padła data
AP Photo/Efrem Lukatsky
Jake Sullivan stwierdził, że amerykańska pomoc pozwoli Ukrainie na kontrofensywę w 2025 roku

Amerykańska pomoc pozwoli Ukrainie na kontrofensywę w 2025 roku - stwierdził doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Zaznaczył, że wsparcie finansowe nie zmieni sytuacji na froncie z dnia na dzień, ale pozwoli Ukrainie utrzymać linię frontu i przetrzymać ataki wroga.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Ukraina będzie chciała przeprowadzić nową kontrofensywę w 2025 roku. Ma to nastąpić po otrzymaniu od Stanów Zjednoczonych pomocy w postaci 61 miliardów dolarów.  

Kontrofensywa Ukraińców. Amerykański urzędnik wskazał tegoroczne cele

W sobotę podczas przemówienia w Waszyngtonie oznajmił, że mimo odblokowania pieniędzy USA dla Ukrainy, nadal spodziewa się "rosyjskiego postępu w nadchodzącym okresie" na polu bitwy, ponieważ zmiany nie zachodzą z dnia na dzień.  

 

ZOBACZ: Ukraina i USA pracują nad ważną umową. Wołodymyr Zełenski zdradził szczegóły


Zapewnił jednak, że dzięki nowej pomocy Ukraina będzie w stanie utrzymać linię frontu i "wytrzymać rosyjski atak". Powiedział, że Ukraina zamierza "iść naprzód w następnym roku, aby odbić terytorium, które odebrali jej Rosjanie".  


Jak zauważył brytyjski dziennik "Financial Times", jego komentarz dotyczący potencjalnej kontrofensywy "stanowi najjaśniejszy wyraz Białego Domu na temat tego, jak postrzega on rozwój konfliktu" w perspektywie ewentualnej reelekcji prezydenta Joe Bidena.  

Wołodymyr Zełenski o pokonaniu Rosjan: Życie na pewno zwycięży

Podobną nadzieję wyrazili również ukraińscy urzędnicy. Wskazali na wzmocnienie wojska i obrót sytuacji na froncie na korzyść Ukrainy w nadchodzącym roku. Takie samo stanowisko wyraził prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia z okazji prawosławnej Wielkanocy.  


Oznajmił, że Rosja "złamała wszystkie przykazania żądając naszego domu". - Bóg ma na ramieniu szewron z ukraińską flagą i z takim sojusznikiem życie na pewno zwycięży śmierć - przekazał w niedzielę Zełenski. 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie