TPN pokazał nagranie jadowitego węża. "Nie schodźcie ze szlaków"

Polska
TPN pokazał nagranie jadowitego węża. "Nie schodźcie ze szlaków"
Pixabay/pasja1000/Facebook/TPN
TPN opublikował nagranie żmii zygzakowatej

"Nie schodźcie ze szlaków, nie wchodźcie w wyższą roślinność. Zwracajcie uwagę na towarzyszące wam dzieci" - przypomniało Tatrzańskiego Parku Narodowego pod opublikowanym nagraniem pełzającego węża. Jadowitą żmiję zygzakowatą można napotkać wylegującą się na słońcu na górskich szlakach. Pracownicy TPN proszą, by napotkanego gada ominąć. W żadnym wypadku nie można go drażnić - sprowokowany ukąsi.

Tatrzański Park Narodowy udostępnił nagranie pokazujące pełzającą żmiję zygzakowatą. Szybko przemieszczający się wąż, grasował między trawą i kamieniami. Jadowity gad to jedno z wielu zwierząt jakie można napotkać na szlakach.


"Nie schodźcie ze szlaków, nie wchodźcie w wyższą roślinność" - ostrzegł TPN.

TPN ostrzega przed jadowitą żmiją. "W żadnym wypadku nie drażnijcie węża"

Pracownicy podkreślili, że na szlakach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy podróżuje się z dziećmi. Te nigdy nie powinny iść w górach same. Ponadto należy patrzeć pod nogi i rozglądać się zanim się usiądzie.

 

"Nie podchodźcie, w żadnym wypadku nie drażnijcie węża" - podkreślono. 

 

ZOBACZ: Uwaga na żmije zygzakowate. Leśnicy ostrzegają spacerowiczów


W przypadku spotkania żmii należy ją po prostu ominąć. Nie sprowokowana nie powinna zaatakować. Zwierzę ukąsi najpewniej tylko w przypadkach, gdy poczuje się zagrożone lub kiedy ktoś na nie nastąpi.

 
"Atakują wyłącznie w sytuacji bezpośredniego dla nich zagrożenia, najczęściej odruchowo, gdy się przypadkowo na nie nadepnie lub zaskoczy w miejscu, gdzie nie mają możliwości dalszej ucieczki - a to właśnie ucieczka jest podstawowym mechanizmem obronnym żmii" - wyjaśniono. 

 

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Węże te są pod ochroną i zasada ta obowiązuje wszędzie - nie tylko na terenie parków narodowych. Gatunek, gdy czuje się bezpiecznie lubi wylegiwać się na słońcu, dlatego tak łatwo napotkać je na odsłoniętych szlakach.  

 

ZOBACZ: "Pyton" z Rajska. Myśleli, że to egzotyczny i groźny wąż


W przypadku ukąszenia żmii należy udać się do szpitala, gdzie dostanie się fachową pomoc oraz surowicę. Chociaż ukąszenia zazwyczaj nie są groźne dla życia i zdrowia człowieka, to jednak ukąszenie w okolicę głowy czy szyi może zakończyć się tragicznie. Szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. 


Brak odpowiedniej uprawy pól, wciąż rosnąca temperatura mogą doprowadzić do sytuacji, gdy żmija "stanie się plagą". W takiej sytuacji znalazła się Chorwacja, gdzie trzy rodzaje żmii, w tym zygzakowata, spowodowały kilka ukąszeń w ostatnim czasie.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie