Rosjanie drażnią Amerykanów. Bombowce strategiczne u wybrzeży Alaski

Świat
Rosjanie drażnią Amerykanów. Bombowce strategiczne u wybrzeży Alaski
Russian Ministry of Defense
Myśliwiec F-16, który przeprowadził przechwycenie bombowców strategicznych Rosji u wybrzeży Alaski

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 oraz myśliwce Su-35 i Su-30 zostały przechwycone w okolicach Alaski. Możliwe, że F-16, który dokonał przejęcia już wcześniej śledził poczynania rosyjskich bombowców. Zdarzenie opisały również rosyjskie media, które zaznaczyły, że misje nad międzynarodowymi wodami odbywają się "regularnie" i są zgodne z wszelkimi przepisami.

Dwa bombowce strategiczne Tu-95 Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej zostały przechwycone u wybrzeży Alaski przez amerykański myśliwiec F-16. Zdarzenie miało miejsce w czwartek. 


W komunikacie wydanym przez Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) napisano, że rosyjskie samoloty pozostały w przestrzeni międzynarodowej i nie wleciały w suwerenną przestrzeń powietrzną Ameryki ani Kanady. Stwierdzono, że takie zdarzenia się zdarzają i "nie są postrzegane jako zagrożenie".  

Amerykanie przechwycili rosyjskie bombowce. Rosyjska agencja opublikowała nagranie

Jak podają zagraniczne media, rosyjskie bombowce nie musiały być przechwycone przez jeden amerykański myśliwiec. Część mediów nie wyklucza udziału drugiego F-16. Podano także, że Tu-95 były monitorowane podczas misji przez co najmniej dwa inne rosyjskie samoloty - Su-35S i Su-30SM. Samo dowództwo nie zdradziło jednak żadnych szczegółów. 


Co ciekawe, zdarzenie odnotowały również rosyjskie media i agencje informacyjne. RIA Nowosti opublikowała nawet nagranie pochodzące z jednego z przechwyconych samolotów. 

 

ZOBACZ: Atak rakietowy na Ukrainę. Polska dwukrotnie poderwała myśliwce


Według agencji rosyjskie bombowce brały udział w 11-godzinnej misji nad neutralnymi wodami w pobliżu zachodniego wybrzeża Alaski. Jak podała, "na niektórych etapach trasy towarzyszyły im myśliwce z obcych krajów". 

F-16 mogą pozyskiwać informacje wroga. Przejęcie u wybrzeży Alaski

Na opublikowanym nagraniu widać, że F-16, który przechwycił rosyjski samolot miał charakterystyczne barwy i wzór, widoczne na niektórych jednostkach rosyjskich i chińskich odrzutowców. Ponadto był uzbrojony w dwa pociski przeciwlotnicze i wyrzutnię rakiet.

Podobne do rosyjskich myśliwców F-16 są często przydzielane do śledzenia wrogich maszyn, sprzętu i pozyskiwania informacji o taktyce przeciwnika.  

 

W związku z tym przejęcie rosyjskich samolotów nie było najpewniej przypadkową interwencją, a zamierzonym i planowanym działaniem

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie