Rosja. Siergiej Szojgu podsumował straty Ukrainy. Padły ogromne liczby

Świat
Rosja. Siergiej Szojgu podsumował straty Ukrainy. Padły ogromne liczby
Pool Sputnik Government/Dmitry Astakhov
Szojgu mówił o ukraińskich żołnierzach "rzucanych na rzeź"

Rosyjskie wojska zdobyły w tym roku 547 km kw., a ukraińska armia wycofuje się na całej linii frontu - oświadczył rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu. Szef resortu mówił również o postępach rosyjskiej armii i słabnącym oporze Ukrainy.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w piątek na konferencji podsumował ostatnie miesiące wojny. Jak przekazała rosyjska agencja TASS, wojsko miało zająć od początku działań wojennych około 547 km kw. terytorium na Ukrainie.

 

Szojgu, powielając kremlowską propagandę, wskazywał też na nacisk na Kijów ze strony Stanów Zjednoczonych i pozostałych zachodnich sojuszników, którzy mają domagać się od Ukrainy, by powstrzymała rosyjską ofensywę "za wszelką cenę". Według Szojgu w związku z tym ukraińskie straty sięgnęły w w kwietniu aż "tysiąca żołnierzy dziennie".  

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Departament Stanu USA: Rosja użyła zakazanej broni

 

Rosyjski generał mówił też o postępach armii i słabnącym oporze Ukrainy. - Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy próbują trzymać się poszczególnych linii, ale pod naszym naporem są zmuszone do porzucenia swoich pozycji i odwrotu - zacytowała Szojgu agencja TASS.  

Rosja podsumowuje wojnę. Ogromne liczby

Według Szojgu łączne straty Sił Zbrojnych Ukrainy w 2024 roku "przekroczyły 111 tys. osób, 21 tys. jednostek broni i sprzętu wojskowego". W ciągu ostatnich dwóch tygodni Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zajęły trzy ukraińskie miejscowości w DRL - Nowobachmutowkę, Siemionówkę i Berdyczi.

 

ZOBACZ: Ukraina. Negocjacje z Rosją? Wiceszef wywiadu wojskowego wprost

 

Dowódca rosyjskiej armii mówił też o problemach ukraińskiej armii z mobilizacją nowych żołnierzy. Stwierdził, że Ukraińcy nie chcą walczyć i są przymusowo wysyłani na front. - W rzeczywistości nadal są rzucani na rzeź - stwierdził rosyjski urzędnik, nie dodając przy tym, ilu rosyjskich żołnierzy ginie na ukraińskim froncie, a ilu jego współobywateli uciekło przez mobilizacją poza granice Rosji. 


Oznajmił za to, że ukraińskie władze "demonstrując tak nieludzką postawę, starają się przypodobać zachodnim panom, aby nadal otrzymywać od nich pomoc finansową i wojskową" - podaje rosyjska agencja prasowa. 

 

Oficjalnie Ukraina i Rosja nie podają danych dotyczących strat poniesionych przez swoje siły podczas walk w Ukrainie. 

 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie