Pierwsza taka wizyta od wybuchu wojny. Księżna Zofia w Ukrainie

Świat
Pierwsza taka wizyta od wybuchu wojny. Księżna Zofia w Ukrainie
The Royal Family/X
Księżna Zofia spotkała się z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską

Księżna Edynburga Zofia, jako pierwsza przedstawicielka brytyjskiej rodziny królewskiej, odwiedziła Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji w 2022 roku. Do niezapowiedzianej wizyty doszło w poniedziałek. Księżna spotkała się m.in z ukraińską parą prezydencką, której przekazała wiadomość od króla Karola III.

Wizyta księżnej Zofii w Ukrainie, złożona na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miała według Pałacu Buckingham "okazać solidarność z kobietami, mężczyznami i dziećmi dotkniętymi wojną".

 

W Kijowie księżna Edynburga spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i pierwszą damą Ołeną Zełenską. Parze prezydenckiem przekazała prywatną wiadomość od króla Karola III.

Wizyta księżnej Zofii w Ukrainie

Zofia spotkała się z osobami przesiedlonymi, odwiedziła także miejsce masowego pochówku w Buczy, gdzie pochowane są ofiary rosyjskiej okupacji. W brytyjskiej ambasadzie w Kijowie rozmawiała z ofiarami przemocy seksualnej ze strony rosyjskich wojsk.

 

Księżna Edynburga odwiedzała już kraje, w których toczył się lub trwa konflikt, w tym Kosowo, Sierra Leone, Sudan Południowy, Demokratyczną Republikę Konga czy Kolumbię. Zofia wspiera działania mające na celu pomoc ofiarom przemocy seksualnej związanej z wojną.

 

ZOBACZ: Rosja atakuje nowym superpociskiem. Ukraińcy potwierdzają

 

W zeszłym roku księżna jako pierwsza przedstawicielka brytyjskiej rodziny królewskiej odwiedziła Irak, gdzie mówiła o przemocy wobec kobiet.

Wsparcie dla Ukrainy ze strony brytyjskiej rodziny królewskiej

Pozostali członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, choć nie odwiedzili Ukrainy, już wcześniej wyrażali dla niej swoje poparcie.

 

W 2022 roku król Karol III wraz z Ołeną Zełenską otworzyli w Londynie ośrodek dla ukraińskich uchodźców, a jeszcze jako książę spotykał się z ukraińskimi uchodźcami w Rumunii. Z kolei jego starszy syn, następca tronu książę William odwiedził brytyjskie wojska w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

 

59-letnia księżna Zofia to żona najmłodszego brata króla Karola III, księcia Edwarda.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie