Proboszcz z Warszawy zatrzymany przez CBA. Kuria zdecydowała o jego losie

Polska
Proboszcz z Warszawy zatrzymany przez CBA. Kuria zdecydowała o jego losie
Pixabay.com
Kuria zawiesiła proboszcza, który został zatrzymany przez CBA

Proboszcz parafii św. Faustyny w Warszawie został zawieszony w wykonywaniu obowiązków - przekazała jego diecezja. Wcześniej duchownego zatrzymało CBA, ponieważ agenci ustalili, że oszukiwał na podatkach. W śledztwie mowa też o przekazywaniu fałszywych darowizn. Przez działania proboszcza Skarb Państwa mógł stracić kilka milionów złotych.

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska poinformowała w sobotę o zawieszeniu proboszcza parafii św. Faustyny w stolicy w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z tego stanowiska. Jak wyjaśniła, to skutek działań prowadzonych wobec mężczyzny przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

 

"Do czasu wyjaśnienia sprawy zarządzanie parafią obejmie administrator, którego najważniejszym zadaniem będzie koordynowanie duszpasterstwa parafii św. Faustyny" - przekazał rzecznik diecezji ks. Dawid Sychowski.

 

Jak dodał w komunikacie, "ewentualne dalsze rozstrzygnięcia kanoniczne będą podejmowane w poszanowaniu aktualnych ustaleń i decyzji właściwych instytucji państwowych". 

Przywłaszczone pieniądze, fikcyjne darowizny. CBA "rozpracowuje" proboszcza

Księdza zatrzymano 16 kwietnia w Rzeszowie. Jak podały służby, śledztwo toczy się w sprawie "podawania nieprawdy w deklaracjach podatkowych składanych w latach 2019-2023". "Dotyczy przywłaszczenia powierzonych środków pieniężnych znacznej wartości nie mniejszej niż 200 tysięcy złotych, które pochodziły z darowizn na cele kultu religijnego" - uściślono w oświadczeniu CBA.

 

ZOBACZ: Śmierć młodego mężczyzny w mieszkaniu księdza. Nowe informacje

 

W postępowaniu pojawił się również "wątek przyjmowania i przekazywania w latach 2019-2023 środków płatniczych, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego tj. podawania nieprawdy w składanych zeznaniach podatkowych".

 

Śledczy ustalili, że duchowny potwierdzał przekazanie fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego. Z kolei darczyńcy, w związku z rzekomym przekazaniem pieniędzy, składając deklaracje podatkowe, pomniejszali należny podatek dochodowy o kwotę darowizny. Przestępczy proceder mógł spowodować szkody Skarbu Państwa w wysokości ponad pięciu milionów złotych.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie