Pierwszy taki przypadek od początku wojny. Ukraińcy wysadzili śmigłowiec w Moskwie

Świat
Pierwszy taki przypadek od początku wojny. Ukraińcy wysadzili śmigłowiec w Moskwie
zdjęcie ilustracyjne, pixabay/Kim_R_Hunter
Rosyjski śmigłowiec Ka-32 zniszczony

Ukraińcy zniszczyli rosyjski śmigłowiec Ka-32 na lotnisku w Moskwie - wynika z komunikatu ukraińskiego wywiadu wojskowego. Ich celem stał się maszyna, która była wcześniej wykorzystana przez Rosjan do ataków. Jest to pierwsza tak udana operacja tego typu od początku wojny w Ukrainie.

"W nocy 26 kwietnia 2024 roku wrogi śmigłowiec wielozadaniowy Ka-32 został zniszczony na lotnisku Ostafjewo w Moskwie, (należącym do) rosyjskiego ministerstwa obrony" - poinformował w piątkowym komunikacie ukraiński wywiad. 

 

Zniszczona maszyna była wykorzystywana przez Rosjan podczas ataków na Ukrainę. Poinformowano także, że lotnisko, na którym stał śmigłowiec jest obsługiwane wspólnie ze spółką Gazpromawia, podległą rosyjskiemu państwowemu koncernowi gazowemu Gazprom.

 

ZOBACZ: Ukraińcy atakują Rosjan ich dawnym samolotem. To rekordzista

 

Jest to pierwsza udana operacja ukraińskiego wywiadu, która doprowadziła do zniszczenia rosyjskiego uzbrojenia lub sprzętu wojskowego w Moskwie od rozpoczęcia inwazji Kremla na Ukrainę. 

Ukraińcy atakują na rosyjskim terytorium

W ostatnim czasie Ukraińcy obrali sobie na cel atakowanie rosyjskich fabryk, które produkują wartościowy dla ich przemysłu sprzęt elektroniczny. W poniedziałek spłonęły zakłady w miejscowości Oriechowo-Zujewo pod Moskwą.

 

ZOBACZ: Ukraińcy przerobili samolot na dron kamikadze i wysłali do Rosji


Jak informowało wówczas rosyjskie Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych w płomieniach stanęło blisko 1200 metrów kwadratowych powierzchni. W rosyjskich mediach pojawiła się też informacja o jednej ofierze pożaru. 

Kilkadziesiąt godzin wcześniej rosyjskie media informowały o pożarze, który wybuchł w obiekcie kompleksu paliwowo-energetycznego w obwodzie smoleńskim. Miejscowe władze przekazały, że jest to konsekwencja ostrzału dronami przeprowadzonego przez ukraińskich wojskowych.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie